Zmarł Wojciech Krukowski

Wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

Nie żyje Wojciech Krukowski, wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, twórca Akademii Ruchu - poinformował PAP w sobotę rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

- On stworzył całkowicie nową instytucję kultury - wspomina Krukowskiego kuratorka Milada Ślizińska.

Zanim w 1985 r. na Zamku Ujazdowskim otworzono Centrum Sztuki Współczesnej, według Ślizińskiej "nikt nie wiedział, co z tym miejscem zrobić". - Najpierw miała tam być siedziba Paktu Warszawskiego, potem ktoś wpadł na pomysł, żeby to było muzeum znaczków. W końcu bardzo zapuszczony budynek oddano artystom. Pracowałam tam przez 20 lat i widziałam, jak zamek się zmieniał. W latach 90. stał się niezwykle istotnym miejscem dla artystów i publiczności. Gdy w pewnym momencie ktoś zaproponował zamknięcie zamku, artyści i publiczność stanęli za nim murem - powiedziała PAP Ślizińska.

- Interdyscyplinarność stała się siłą tego miejsca - podkreśliła. - Wojtek zrobił rzecz szalenie ciekawą. Stworzył całkowicie nową instytucję kultury, gdzie pod jednym dachem mówi się o różnych dziedzinach sztuki współczesnej, o sztukach wizualnych, performance, kinie, literaturze - zaznaczyła kuratorka.

Według niej Krukowski "nie bał się inicjatyw". - Był zawsze otwarty, dzięki temu program centrum był bardzo dynamiczny. Wojtek uważał, że to powinno być takie miejsce, gdzie się przychodzi i rozmawia. Myślę, że to się udało - mówiła kuratorka.

Krukowski (ur. 1944 r.) kierował Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie od 1990 r. W 2009 r. zdecydował się odejść na emeryturę. - Moja kadencja bardzo się wydłużyła, nie planowałem tak długiego zajmowania tej funkcji. Jednak poczucie, że nie zrobiłem wszystkiego, co planowałem, powodowało, że postanawiałem zostać rok, potem kolejny i następny - tłumaczył decyzję o swoim ustąpieniu.

Przed odejściem z CSW został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis.

Na emeryturze Krukowski poświęcił się działalności grupy teatralnej Akademia Ruchu, którą sam założył w 1973 r. Pozostawał jej reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia. Akademia Ruchu działa na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.

Krukowski studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1964-1970. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.

W CSW był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej. Krukowskiego na stanowisku szefa CSW zastąpił włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, który w 2010 r. zwyciężył w międzynarodowym konkursie na to stanowisko.

***

Zbigniew Olkiewicz, członek Akademii Ruchu:

Kiedy w połowie listopada po skończonych akcjach na Performa 13 Wojtek zaprosił nas na kolację i dziękował za wspólną pracę na festiwalu, zabrzmiało to jak pożegnanie z grupą. Jednak kilkanaście dni potem zadzwonił do mnie, pytając, czy pomogę przy organizacji naszego następnego projektu na Słowacji i miał tę samą co zawsze energię w głosie. Pomyślałem, że tamten wieczór w Nowym Jorku był tylko chwilowym zmęczeniem. Wszyscy mieliśmy taką nadzieję.

Adam Mazur, historyk fotografii, kurator wystaw:

Poznałem go późno, pod koniec lat 90., gdy zacząłem jako student bywać w stołecznym CSW. Przez kolejnych dziesięć lat miałem szczęście pracować w prowadzonej przez Krukowskiego instytucji. Później współpracowałem z nim jako artystą. Miał niezwykłą osobowość i pomimo różnicy wieku (mógłby być moim ojcem) momentalnie nawiązywał relację partnerską opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Może brzmi to jak komunał, ale warte jest podkreślenia, bo niewielu spotyka się ludzi tego formatu, również w świecie sztuki. Charyzma Krukowskiego - i nie mam tu na myśli jego artystycznego, czy instytucjonalnego emploi, lecz szczególną postawę wobec ludzi i świata - była wypadkową jego otwartości, skromności i autentyczności wyrażanych przezeń opinii. Był i pozostanie dla mnie autorytetem.

(-)
(PAP)
20 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...