Zmarła Zofia Janukowicz-Pobłocka. Była ambasadorem kultury polskiej.

Śpiewaczka operowa, sopran. Profesor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W wieku 91 lat zmarła Zofia Janukowicz-Pobłocka. - Była jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek II poł. XX wieku - mówi o zmarłej artystce Piotr Kusiewicz, śpiewak, wieloletni pedagog gdańskiej Akademii Muzycznej. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 5 lutego na cmentarzu w Oliwie.

- Jej dokonania artystyczne znane były na największych salach koncertowych świata. Była prawdziwym ambasadorem kultury polskiej poprzez propagowanie twórczości kompozytorów swojego kraju ze szczególnym uwzględnieniem gdańskich twórców - podkreśla Piotr Kusiewicz. - Po ukończeniu studiów muzycznych w klasie prof. Barbary Iglikowskiej, wychowawczyni całego pokolenia znakomitych polskich śpiewaczek i śpiewaków, doskonaliła sztukę wokalną u źródeł włoskiego bel canta, kończąc z wyróżnieniem mistrzowski Kurs Interpretacji Muzycznej w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie (1960-1961). Była laureatką I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Warszawie, a na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w s' Hertogenbosch w Holandii zdobyła I nagrodę i Złoty Medal, który utorował jej drogę na estrady koncertowe całej Europy.

- W 1961 roku za interpretację Pieśni Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego otrzymała nagrodę Polskiego Radia. Przez cały okres aktywności estradowej popularyzowała polską twórczość pieśniarską, zwłaszcza współczesną, również oryginalną twórczość regionu kaszubskiego, z którym jako mieszkanka Gdańska związana była od lat. Jej podróże koncertowe sięgają od stolic europejskiej i azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego, po Japonię i Stany Zjednoczone - dodaje Piotr Kusiewicz.

W okresie swojej działalności artystycznej wzięła udział w blisko 1300 koncertach symfonicznych, oratoryjnych (głównie pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza i z towarzyszeniem jego chóru - "Poznańskie Słowiki"), kameralnych i recitalach z towarzyszeniem fortepianu, organów, harfy, zespołów kameralnych.

Często występowała wraz ze swoją córką, słynną pianistką Ewą Pobłocką.

Jej dorobek to też 130 nagrań w Polskim Radio i telewizji, tak polskiej jak i zagranicznej. Współpracowała z PWSM w Gdańsku (obecnie Akademia Muzyczna), łącząc pracę artystyczną z pedagogiczną.

Od 1980 r. na stałe poświęciła się działalności pedagogicznej. Przekształciła Wydział Wokalny w Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez dwie kadencje była jego dziekanem (1984-1990) oraz Kierownikiem Katedry Wokalisty ki tej uczelni.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 5 lutego o godz 13.00 w kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku-Oliwie. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia po mszy św. na cmentarzu w Oliwie.

Gabriela Pewińska
POLSKA Dziennik Bałtycki
5 lutego 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...