Zmiany na Kontrapunkcie

56. Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" w Szczecinie

Jeden z najstarszych i największych festiwali teatralnych w Polsce – szczeciński Kontrapunkt - przejdzie metamorfozę. Będzie się odbywał co dwa lata i pojawi się na nim nurt przeznaczony dla dzieci i młodzieży.

Tegoroczna, 56. odsłona Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" była ostatnią edycją, która odbyła się w dotychczasowej formule organizacyjnej i programowej. Zgodnie z zaproponowaną zmianą od przyszłego roku formalnymi organizatorami „Kontrapunktu" będą miejskie dwie instytucje teatralne: Teatr Lalek „Pleciuga" oraz Teatr Współczesny. Tym samym zastąpią one w tej roli Dom Kultury „13 Muz", w którym przez ostatnie sześć lat mieściła się siedziba biura organizacyjnego Przeglądu. Dyrektorem festiwalu przestał być Marek Sztark pełniący tę funkcję od 2017 roku.

Dyrektorzy Pleciugi i Teatru Współczesnego w Szczecinie wyrazili chęć wspólnego wzięcia odpowiedzialności za nadanie nowego koncepcyjnego kształtu najważniejszej imprezie teatralnej Szczecina. W ich ujęciu będzie to próba znalezienia odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania i potrzeby publiczności, ale także podjęcie ambitnego zamiaru wprowadzenia „Kontrapunktu" w obieg współczesnych zjawisk i procesów zachodzących w polskim i europejskim teatrze.

W ramach zmian przewidują oni wprowadzenie nowego nurtu przeznaczonego dla młodszych widzów oraz zróżnicowanie wydarzeń towarzyszących (przedstawienia lub widowiska plenerowe, koncerty, czytania tekstów dramaturgicznych, konkursy fotografii teatralnej, wystawy, warsztaty branżowe, konkursy reżyserskich miniatur).

Zgodnie z zaproponowanymi założeniami, Program Festiwalu ma zostać podzielony na trzy główne nurty:

- platFORMA JUNIOR - spektakle i wydarzenia performatywno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży (instytucja wiodąca TL „Pleciuga"),
- platFORMA ADULT - spektakle i wydarzenie performatywne skierowane do dorosłych (instytucja wiodąca Teatr Współczesny),
- perFORMA - poszukujące spektakle formy dla dorosłych jako główny trzon festiwalu, w którego ramach pokazywane będą najlepsze polskie i zagraniczne spektakle operujące teatrem formy łączącej teatr, multimedia i sztuki wizualne (nurt koordynowany wspólnie przez TW i Pleciugę.

Rok 2023 będzie okresem przygotowań do nowego otwarcia wydarzenia, które w pełnej odsłonie nastąpi w roku 2024.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
4 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia