Znakomite spektakle w wykonaniu gwiazd

15. Tyski Festiwal Monodramu MOTYF

Tylko jeden aktor, scena i publiczność. W marcu w Teatrze Małym odbędzie się 15. edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF. Między 8 a 12 marca w Teatrze Małym w Tychach odbędzie się 15. edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF. To okazja, by zobaczyć znakomite spektakle w wykonaniu gwiazd oraz prezentacje artystów niezależnych, którzy powalczą w konkursie o nagrody.

- W programie festiwalu - poza nurtem konkursowym, do którego aktualnie trwa nabór - zaprezentujemy spektakle mistrzowskie, w tym: monodram Anny Seniuk „Życie pani Pomsel" z Teatru Polonia (08.03), „Nieostrość widzenia" - monodram Ewy Ziętek (11.03) z Teatru Kwadrat z Warszawy oraz monodram Andrzeja Seweryna „Wokół Szekspira" (12.03) - zapowiada Małgorzata Wawak z Teatru Małego w Tychach.

Rzecz o narodzinach zła
"Życie pani Pomsel" zainauguruje festiwal. Jest to polska prapremiera wstrząsającego monologu na podstawie pamiętników sekretarki Goebbelsa, granego już z ogromnymi sukcesami w wielu krajach na całym świecie. Rzecz o narodzinach zła, ale przede wszystkim o konformizmie, wyparciu i odpowiedzialności każdego i każdej z nas za podejmowane decyzje. Stawia pytania, które z przerażającą aktualnością musimy na nowo stawiać także dziś.

Autor sztuki, Christopher Hampton, jest zdobywcą Oscara za scenariusz do „Niebezpiecznych związków". Podczas londyńskiej premiery w rolę Pomsel wcieliła się wybitna brytyjska aktorka filmowa i teatralna Maggie Smith. W produkcji Teatru Polonia w tej roli zobaczymy Annę Seniuk, która po raz pierwszy w swojej karierze występuje w monodramie.

Spektakl wyreżyserował Grzegorz Małecki (syn aktorki), premiera odbyła się we wrześniu 2022 roku. Zdobył uznanie krytyki znakomitą rolą Anny Seniuk i istotnością tematu.
O dwóch kobietach, artystkach

Ewa Ziętek z kolei stanie przed publicznością w monodramie „Nieostrość widzenia". To opowiedziana z bliskiej perspektywy historia Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK, która splata się na scenie z retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia. Widzowie stopniowo odkrywają kolejne etapy życia obu artystek, poznają ich motywacje, doświadczenia, refleksje.

Opowieści na podstawie tekstu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego nie brakuje także ciepła i humoru.
Reżyserią zajął się Wawrzyniec Kostrzewski, premiera miała miejsce w kwietniu ubiegłego roku.

Szekspir w wykonaniu Seweryna
Trzecim mistrzowskim monodramem będzie "Wokół Szekspira" w wykonaniu Andrzeja Seweryna. To aktorski popis tego cenionego aktora i reżysera, w którym padają najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – „Hamleta", „Makbeta", „Otella" i wielu innych.

Wydarzenie można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

Program monodramów konkursowych jeszcze nie został ogłoszony.

15. Tyski Festiwal Monodramu MOTYF już w marcu

Festiwal ma na celu popularyzację wśród odbiorców, aktorów i twórców sztuki monodramu oraz ukazywanie różnorodności realizacji teatrów jednego aktora, jak również zwiększenie percepcji sztuki wśród lokalnej publiczności.

Minione jego edycje wyeksponowały ciekawe sylwetki monodramistów udowadniając, że ten trudny i chyba jeden z najbardziej „formalnych" gatunków teatralnych jest coraz bardziej atrakcyjny i stanowi wyzwanie, którego podjęcie ilustruje ambicje aktora i daje niemałą satysfakcję.

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza Katowice
16 lutego 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia