Znamy nominowanych

13. Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach - proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska. Jeszcze w czerwcu poznamy laureatów, tym razem nie podczas uroczystej gali w teatrze, a specjalnego wydarzenia online.

Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach - proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska. Jeszcze w czerwcu poznamy laureatów, tym razem nie podczas uroczystej gali w teatrze, a specjalnego wydarzenia online.

Nominacje, jak i laureatów wskazuje jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.

Laureatów ogłosimy 24 czerwca o godz. 20:00 na profilu FB Nagrody. W tym dniu dowiemy się również, kto otrzyma tytuł Warszawskiego twórcy, który jest przyznawany wybitnym pisarkom i pisarzom związanym z Warszawą za całokształt twórczości.

Oto nominowani do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
W kategorii prozatorskiej nominowano:

Martyna Bunda - "Kot niebieski"
Ewa Kuryluk - "Feluni"
Łukasz Orbitowski - "Kult"
W poetyckiej - tomiki:

Bogusław Kierc - "Osa"
Ewa Lipska - "Miłość w trybie awaryjnym"
Krzysztof Lisowski - "Zaginiona we śnie"
W kategorii "literatura dla dzieci" nominacje otrzymały książki:

Justyna Bednarek, il. Paweł Pawlak - "Pan Stanisław odlatuje"
Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitruk - "Wojtek"
Piotr i Paweł Sitkiewicz, il. Agata Królak - "Brzdęk!"
Natomiast w kategorii "edycja warszawska":

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik - "Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów"
Arkadiusz Szaraniec - "Warszawa dzika"
Jarosław Zieliński - "PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego"

Kto zwyciężył w zeszłym roku? Kazimierz Orłoś został uznany Warszawskim Twórcą 2019 r., wyróżniono książki: "Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego, "Ścieżki dźwiękowe" Krystyny Dąbrowskiej, "Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza z ilustracjami Marty Kurczewskiej oraz "Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego" Andrzeja Żora. Natomiast "Wołam cię po imieniu" Marii Bigoszewskiej, "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka, "Ten i tamten las" Magdaleny Tulli i "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont - to książki nagrodzone w 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2018).

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W regulaminie przewidziano miejsce nie tylko dla kategorii tradycyjnych jak proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, ale również stworzono kategorię wyłącznie dla pozycji varsavianistycznych - edycja warszawska. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł – warszawski twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano "za wszystko, co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie". W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017), Ernest Bryll (2018) i Kazimierz Orłoś (2019).

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Nominowani autorzy ogłaszani są w kwietniu, a laureatów wyłonionych przez Jury - poznajemy podczas uroczystej gali, która odbywa się w czerwcu. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.

(-)
Onet.Kultura
3 czerwca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia