Życie jest jak elektroniczny sklep

"Bjóro" - reż. Marcin Grota - Teatr Gdynia Główna

18 lipca w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się premiera spektaklu "Bjóro" w reżyserii Marcina Groty. To cykl zabawnych, surrealistycznych skeczy inspirowanych realiami pracy w biurze.

"Życie jest jak elektroniczny sklep
Kabel, kontakt, wtyczka tylko liczą się
Gdy rośnie napięcie, ty pilnuj kontaktów
Byś nie stanął w obliczu bardzo przykrych faktów!"

"Bjóro" to cykl zabawnych, surrealistycznych skeczy inspirowanych realiami pracy w biurze. Sytuacje, które każdy pracujący w biurze z pewnością nie raz przeżył, pełne humoru puenty, ciągłe gry słów, dowcipne piosenki - wszystko to składa się na wieczór w teatrze, który niełatwo będzie zapomnieć. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego Fotel ma plecy, a Kaloryferowi wystają wszystkie żebra - a poza tym chcesz na chwilę zastanowić się nad otaczającą Cię rzeczywistością - przyjdź do Teatru Gdynia Główna.

Reżyser o spektaklu: "Bjóro" zrodziło się z mojej potrzeby wypowiedzi na temat pracy w biurze. Sam już wiele lat pracuję w takim miejscu, jest to temat bliski wielu ludziom i chciałem wspólnie z nimi pośmiać się z pracy, która nazywana jest wielokrotnie nudną - a tymczasem stanowi wdzięczne pole do zabawnych obserwacji. Uwielbiam poczucie humoru, tradycję surrealistycznych kabaretów i chciałem stworzyć spektakl lekki i dający do myślenia jednocześnie.

Spektakl "Bjóro" stanowi zupełnie nową formę sceniczną w repertuarze Teatru Gdynia Główna. Reżyser Marcin Grota wraz z trójką młodych aktorów zaangażowali całą swoją pasję, pomysłowość oraz energię twórczą w pracę, w efekcie której powstało dzieło zaskakujące i nieoczywiste. Zapraszamy wszystkich widzów, którym nieobce są realia pracy wśród segregatorów, spinaczy i zszywaczy do wzięcia udziału w ekscentrycznej przygodzie biurowej - mocne wrażenia i salwy śmiechu gwarantowane!

Info o twórcach:

Marcin Grota - urodzony w 1972 roku, ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej, Studium Scenariopisarskie w łódzkiej Filmówce, oraz Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Reżyserował w Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym i innych. Debiutował jako dramaturg tekstem "Być jak Maria Janion" (2012), który również wyreżyserował. Wydał powieść "Zimna wojna" (2014). Jest redaktorem naczelnym Portalu Teatromiasto, opisującym życie teatralne w Trójmieście i Warszawie.

Wojciech Jaworski - aktor, absolwent olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka. Występował m.in. w teatrach w Olsztynie, w Gdańsku, w Gorzowie Wlkp. oraz w Gnieźnie. Związany z trójmiejską sceną off-ową; wystąpił w monodramie "Ścianananaświat" w reż. Ewy Ignaczak oraz w spektaklu "Epitafium dla władzy" w Teatrze Gdynia Główna. Uczestnik licznych projektów realizowanych poza instytucjami m.in. South Baltic Academy of Independent Theater oraz Sopot Non-Fiction.

Agata Mieniuk - aktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała w spektaklu "Mayday. Run for your wife" w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejską sceną off-ową. Wystąpiła m.in. w "Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej" i "Ała Rzeczywistość". Uczestniczka licznych warsztatów aktorskich i wokalnych oraz projektów pozainstytucjonalnych.

Bartłomiej Sudak - aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Muzycznego w Gdyni. Związany przede wszystkim wokalnie z Warszawą (członek m.in. chóru Sienna Gospel Choir) i teatralnie z Trójmiastem. Można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach "Ała Rzeczywistość", czy "Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej".

17 lipca godz. 19 spektakl przedpremierowy
18 oraz 19 lipca godz. 19 Premiera

(-)
Materiał Teatru
9 lipca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia