Żywe, mocne i aktualne

O tegorocznej edycji OKT / „Klasyka Żywa"

Od 3 do 8 kwietnia Teatr im. Jana Kochanowskiego stanie się miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej. To największe wydarzenie tego typu w kraju. W Opolu prezentujemy to, co w polskiej klasyce teatralnej najistotniejsze, żywe, mocne i wciąż aktualne.

Tegoroczny Festiwal połączony będzie z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa". Konkurs ten ma na celu docenienie najciekawszych inscenizacji polskiej literatury klasycznej. Komisja Artystyczna konkursu wybrała i rekomendowała do zaprezentowania w Opolu inscenizacje z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy („Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego w reż. Wojciecha Urbańskiego), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie („Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru Śląskiego w Katowicach („Słowo o Jakóbie Szeli" Bruno Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika), Teatru Wierszalin w Supraślu („Dziady – noc druga" Adama Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka), Teatru Powszechnego w Warszawie („Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego), Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem o czym jest jutro" Marii Dąbrowskiej" w reż. Seba Majewskiego) oraz Teatru Starego w Krakowie („Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty).

Oprócz siedmiu spektakli konkursowych organizatorzy planują szereg imprez towarzyszących, które urozmaicą program 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa". Będą to liczne koncerty, warsztaty, a także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne. Na festiwalowej scenie muzycznej jako pospektaklowe urozmaicenie wieczorów zaprezentują się: Sonbird, Tęskno, Romantic Fellas, Agata Różankowska oraz specjalny pokaz śpiewających aktorów TJK. W programie znajdą się również propozycje dla dzieci m.in. czytanie bajki „Szelmostwa Lisa Witalisa" w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego z udziałem opolskich aktorów oraz warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez Magdalenę Mrozińską „Tak jak Tom – zbudujmy dom".Podobnie jak w ubiegłym roku zaprosimy festiwalową publiczność do udziału w „Spacerowniku Teatralnym", podczas którego będzie można odkryć teatralne tajemnice Opola. A dla tych niespokojnych duchem polecamy klasyczne medytacje prowadzone przez byłego mnicha buddyjskiego – Gilles'a Chamboraire'a.

Po każdym spektaklu konkursowym zapraszamy również na dyskusje z twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia, współpracownik Onetu. Poza konkursem głównym Teatr Kochanowskiego zaprezentuje również „Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanny'ego Castellanosa oraz „Pieśń o głodzie" Bruno Jasieńskiego w reż. Leszka Malca w wykonaniu zespołu Teatrownia (produkcja: Stowarzyszenie „Kochanowski").

Przed nami niezwykle intensywne festiwalowe dni. Poczujcie z nami MOC KLASYKI!
Współorganizatorem 43. OKT / „Klasyka Żywa" jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Więcej informacji: http://teatropole.pl/43-oktklasyka-zywa/

Patrycja Golińska
Materiał organizatora
15 marca 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...