20 lat na topie

Teatr Pieśń Kozła, założony w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki, przez lata swej działalności zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich i awangardowych zespołów europejskich.

Zespół wciąż rozwija swoje spektakle w celu otworzenia i pogłębienia perspektywy unikalnych doświadczeń, które pozwoliłyby widzom odkrywać własną wrażliwość i humanizm. Zarówno trening, jak i próby oraz spektakle traktowane są jako część nieustannego procesu i rodzaj pracy laboratoryjnej, pozwalającej aktorom i reżyserowi poszukiwać coraz to nowszych technik i środków artystycznej ekspresji. Tym, co wyróżnia Teatr Pieśń Kozła, jest dążenie do międzyludzkiego spotkania i otwartości, które stanowią zalążek autentycznego doświadczenia. Zaangażowanie w proces tworzenia trwałych związków między jednostkami jest punktem wyjścia do każdego nowego rodzaju treningu, który zawsze integruje ruch, głos, pieśń i tekst. Te składające się na spektakl elementy sprawiają, iż jest on głęboko zakorzeniony w muzyczności i potrafi przemawiać do widzów na bardzo sensualnym poziomie. Poprzez praktykę teatralną opartą na treningu fizycznym i wokalnym, zespół nieprzerwanie wzbogaca nie tylko własne spektakle, ale przyczynia się do artystycznego rozwoju aktorów, z którymi współpracuje.

Teatr nawiązuje do korzeni sztuki widowiskowej, bada europejską i wschodnią kulturę muzyczną. Organizuje wyprawy antropologiczno-badawcze. Grzegorz Bral prowadzi także działalność edukacyjną. Praca pedagogiczna stanowi integralną część misji i wizji zespołu, dzięki którym może on rozpowszechniać swoją praktykę aktorską. Teatr Pieśń Kozła wykorzystuje unikalny trening aktorski nazwany Techniką Koordynacji, która jest oryginalną i autentyczną metodą pracy z artystami. Praca pedagogiczna teatru rozwija się we współpracy z londyńską szkołą Bral School of Acting (www.bralschool.com )

Teatr Pieśń Kozła prowadzi również warsztaty dla aktorów i praktyków z całego świata w ramach projektu Workshop Village. Warsztaty pozwalają na poznanie i zgłębienie technik pracy zespołu. Letni sezon warsztatowy organizowany jest już od kilkunastu lat i przyciąga aktorów z całego świata. Poprzez tworzenie wciąż ewoluujących spektakli, Teatr Pieśń Kozła oferuje swym widzom możliwość doświadczenia swej własnej wrażliwości oraz znacząco przyczynia się do rozwoju sztuki teatralnej na świecie.

Zespół był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, zdobywając międzynarodową renomę.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA ZESPOŁU:

Edinburgh Festival  - SCOTSMAN FRINGE FIRST AWARD 2012
Edinburgh Festival - HERALD ARCHANGEL 2012
Edinburgh Festival - I miejsce w rankingu krytyków "The List" 2012
Musical Theatre Matters Awards - SPECIAL AWARD 2012
Nagroda Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą, 2010
XXXIX Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, II miejsce w plebiscycie publiczności, 2009
XII European Prize / New Theatrical Realities - nominacja w kategorii "Nowe Rzeczywistości Teatralne", 2009
Wrocławska Nagroda Teatralna - nominacja dla Grzegorza Brala za reżyserię spektaklu Macbeth, 2009
Wrocławska Nagroda Teatralna - nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Anny Zubrzycki „Najlepsza Rola Kobieca 2008" (Lady Macbeth w spektaklu Macbeth), 2008
Edinburgh Festival - nominacje do dwóch nagród podczas: Total Theatre Award for Best Physical
Performance oraz Stage Award for Acting Excellence 2007 za spektakl Lacrimosa, 2007
Nagroda Miasta Wrocławia za osiągnięcia Teatru Pieśń Kozła w kraju i za granicą, 2007
Festiwal Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" - Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, 2007
46 Mess Festival w Sarajewie - Główna Nagroda Publiczności, 2006
Wrocławska Nagroda Teatralna za organizację Brave Festival;
46 Kaliskie Spotkania Teatralne/ Festiwal Sztuki Aktorskiej - Nagroda Zespołowa, 2006
Edinburgh Festival  - The Guardian, Best International Show 2004
Edinburgh Festival  - SCOTSMAN FRINGE FIRST AWARD 2004
Edinburgh Festival  - HERALD ARCHANGEL 2004
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 2004
43 Kaliskie Spotkania Teatralne/Festiwal Sztuki Aktorskiej - GRAND PRIX zespołowe oraz Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu, 2003

NAGRODY DLA ZAŁOŻYCIELI TEATRU PIEŚŃ KOZŁA:

Kryształowe Zwierciadła – Nagroda miesięcznika „Zwierciadło" dla Grzegorza Brala, 2011 r. „za autorski pomysł i twórczą realizację teatru Pieśń Kozła; za ożywianie tradycji i włączenie jej w teatralny krwiobieg; a talenty artystyczne, organizacyjne, menedżerskie owocujące Brave Festival, warsztatami, spektaklami; za działalność edukacyjną"
Odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla kultury polskiej dla Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki, 2005
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego „za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury dla Grzegorza Brala za dokonania artystyczne Teatru Pieśń Kozła w sezonie teatralnym 2002/2003" V edycja Plebiscytu Dolnośląskiego Brylantu Roku 2003 - Nominacja Grzegorza Brala w kategorii Osobowość Twórcza Roku za sukcesy Teatru Pieśń Kozła.



(-) (-)
Materiał Teatru
16 lutego 2016
Portrety
Grzegorz Bral