Aleksandra Starzyńska, Agnieszka Skrzypczak i Radosław Stępień – laureatami

Zarząd Główny ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, na podstawie Regulaminu Nagrody i rekomendacji Programowej Rady Sekcji ZASP, podjął uchwałę o przyznaniu Nagrody im. Leona Schillera trzem artystom: Aleksandrze Starzyńskiej - scenografce, Agnieszce Skrzypczak - aktorce i Radosławowi Stępniowi - reżyserowi i dramaturgowi.



Nagroda nosi miano jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia od roku 1950 aż do śmierci, 25 marca 1954 roku.

Nagroda, pierwotnie przyznawana jedynie reżyserom, jest wyróżnieniem za wysoką jakość - wykonawczą i realizatorską - wnoszoną do sztuki teatralnej przez młodych twórców: artystów teatru, zespołów składających się z młodych artystów sceny, może być także wyróżnieniem za pracę teoretyczną z dziedziny teatru.

Zgodnie z tradycją nazwiska laureatów podaje się do publicznej wiadomości 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera.

Aleksandra Starzyńska - absolwentka Wydziału Mediów i Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła dyplomem u dr hab. Katarzyny Proniewskiej-Mazurek.. Autorka kostiumów i scenografii zarówno w teatrze dramatycznym, jak i lalkowym do spektakli, m.in.: "Królowa Śniegu", Teatr Miejski w Gliwicach, "Ulf i balon" poznański Teatr Animacji, "Kruk krukowi", Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, "Boże mój", Teatr Polonia, "Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia", Teatr Andersena w Lublinie, "Przygody Pędrka Wyrzutka", Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.

Laureatka Nagrody Prezesa TVP za najlepszy dyplom scenograficzny "Nocne czuwanie" i nagroda dyrektor Agencji Teatru TVP, Ewy Millies-Lacroix - w postaci trzymiesięcznego stażu, nagrody za scenografię do spektaklu "Pędrek Wyrzutek" podczas 43. Opolskich Konfrontacji oraz nagrody Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki na Festiwalu Nowej Scenografii, organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach

Agnieszka Skrzypczak - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorka łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza, na deskach którego zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Jean w "Gorącym lecie w Oklahomie" w reżyserii Artura Urbańskiego. Wśród jej kreacji aktorskich, m.in.: Ada w "Instynkcie gry", Michelle w "Gruzach", Sylwia w "Zwłoce", Masza w "Lekcjach miłości", Kleopatra w "Antoniuszu i Kleopatrze", Natalia w "Wassie Żeleznowej", Herta w "Placu bohaterów", Morris w "Otchłani", Natasza w "Trzech siostrach", oraz Jola w "Beauty" i Ewa w "Widoku z mostu" w telewizyjnych inscenizacjach zrealizowanych w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Teatroteka".

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012), wielu nagród na XXX Festiwalu Szkól Teatralnych w Łodzi: Nagrody jury za rolę w spektaklu "Z Różewicza dyplom", Nagrody im. prof. Michała Pawlickiego za "inteligencję, humor i nadzieję dla zawodu aktorskiego" oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy za "aktorską indywidualność" a także Nagrody dla młodej aktorki za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu, Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski za rolę w "Marzeniu Nataszy" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, "Talentu Trójki" w kategorii: Teatr za "charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki", Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ "Srebrnego Pierścienia" za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy", II Nagrody na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Złotej Maski - nagrody łódzkich dziennikarzy dla najlepszego debiutu aktorskiego za rolę w spektaklu "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Radosław Stępień - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego i Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych, kierunek: Wiedza o Teatrze i Filologia Polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Reżyser spektakli, m.in.: "Ohio Impromptu" wg Becketta, "Olbrzym cieniem karła. Szkice ze szklanego serca" wg Herzoga, "Hamlet" wg Szekspira i tekstów własnych, "Gody" wg "Braci Karamazow", "Panna Julia" Strindberga, "Hamlet według Wyspiańskiego". Dramaturg spektakli: "Hymny do nocy" wg Novalisa, "Proces" Kafki w reż. Józefa Opalskiego, czy "Kariera Arturo Ui" wg Brechta.

Stypendysta Rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych.

Laureat Nagrody Głównej na Festiwalu Młodej Reżyserii w Krakowie za etiudę "Panna Julia" Strindberga, Nagrody Off na Międzynarodowym Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim za spektakl "Hamlet" wg Szekspira i tekstów własnych, Nagrody ZAiKS na VIII Forum Młodej Reżyserii za spektakl "Panna Julia" Strindberga, nagrody w konkursie "Młodzi w Starym" za etiudę "Samuel Zborowski" wg Słowackiego.

ZASP, 14 marca 2019 roku



(-) (-)
Materiał organizatora
15 marca 2019