Andrzej Róg z Grand Prix

Wielką Nagrodę Festiwalu Monodram w Polskim Radio Rzeszów otrzymał Andrzej Róg, z Teatru STU w Krakowie. Za oparty o powieść Myśliwskiego spektakl „Kamień na kamieniu" - barwny, harmonijny i nasycony metafizyką.

W autorskiej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego, Andrzej Róg, który jest także reżyserem przedstawienia, skupia się na tym, co nurtuje współcześnie jego pokolenie i ludzi młodych. Idąc tu za słowami Myśliwskiego, że literatura jest nie tylko szukaniem prawdy o sobie.

Jury, pod wodzą Ewy Błaszczyk, pierwszą nagrodę przyznało Ernestynie Winnickiej, za „Balkon Goldy", o byłej premier Izraela, Goldzie Meir, zwanej „żelazną damą". Drugą, „Audiencji" Schaeffera, w reżyserii i wykonaniu Piotra Zawadzkiego. Trzecią, Zuzannie Bernat, za „Jordan", na podstawie dramatu Anny Reynolds i Miry Buffini, w reżyserii Doroty Landowskiej.

W Studio im. Tadeusza Nalepy, w pierwszej edycji Festiwalu Monodram, 23-26 marca, konkurowało 10 spektakli, z 40 zgłoszonych. Wybranych przez dyrektora artystycznego Festiwalu - Cezarego Morawskiego, dyrektor programową Polskiego Radia Rzeszów - Edytę Kluk-Wisz oraz aktorki Małgorzatę Machowską i Jagodę Rall.

W konkursie uczestniczyły również „Mamy problem. Monodram macierzyński" Magdaleny Bochan-Jachimek, „Iwan Karamazow zwraca bilet" Michała Studzińskiego, „Dagny. Brecht. Księżniczka żebraków" Dagny Mikoś, „Voyage. Voyage. Cytrynowa podróż" Bogusławy Schubert, „Sonata Kreutzerowska" Daniela Salmana i „Stryjeńska. Let's dance, Zofia!" Doroty Landowskiej.

Gościnnie obejrzano „Orianę Fallaci" Ewy Błaszczyk.

Monodramy oglądała publiczność, transmitowano na YouTube i profilu Facebooka Polskie Radio Rzeszów.

Organizatorom chodziło o odnajdywanie małych form teatralnych, gdzie słowo jest podstawą struktur i kluczem do „Teatru Wyobraźni", słuchowiska radiowego. Nową przestrzeń dla twórców „żywego teatru". Nowe, autonomiczne formy prezentowane odbiorcom poprzez radio i media cyfrowe.



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
28 marca 2023