Argentyński post-punk na warszawskiej scenie

Tworzy teatr post-punkowy, radykalny i zaangażowany, negujący mechanizmy kapitalistycznej gospodarki. Teatr unikający niuansów, uderzający wprost, atakujący. García, odkryty przez europejski teatr na początku obecnej dekady, tworzy już niemal dwadzieścia lat teatr wysoce oryginalny skoncentrowany na krytyce materializmu, alienacji człowieka w obliczu społeczeństwa konsumpcyjnego. García nie komentuje ani nie stawia twierdzeń, pokazuje proces wykorzenienia poprzez hiperbolę oraz teatralny eksces. Tworzy teatr konfrontacji, krytyczny, nieoczywisty, obnażający mit współczesności.

Rodrigo García, autor sztuk, reżyser i aktor, dzieciństwo spędził w slumsach prowincji Buenos Aires w Argentynie. Pracował jako sprzedawca w warzywniaku, rzeźnik, kurier i dziennikarz, by w końcu porzucić te zajęcia i oddać się pracy w teatrze. Przeprowadził się do Madrytu, potem na wieś do Asturii. Swoje przedstawienia prezentował m.in. w Teatro Pradillo w Madrycie, Théâtre National de Bretagne, na Festiwalu w Awinionie, weneckim Biennale oraz Festival d’Automne w Paryżu. Jest laureatem Europejskiej Nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne.

Nazywany jest autorem tekstów, które eksplodują jak bomba. Założył La Carnicería Teatro, którego nazwa odnosi się nie tylko do rzeźni, którą prowadził ojciec (la carnicería po hiszp.: rzeźnia), ale i ataku na ciało i krew współczesnego społeczeństwa, który jest istotą jego teatru. Sięga po różnorodne źródła: Quevedo, Beckett, Céline, Bernhard, Buñuel czy Goya z okresu czarnych malowideł. Nie zamyka się w teatrze. Pisze inspirując się ulicami, na których się wychował.

\\"Versus\\" to nowy, jeden z najlepszych spektakli Garcii (nie dochodzi w nim do dręczenia zwierząt, które tak zbulwersowało widzów we Wrocławiu podczas przeglądu najlepszych spektakli teatralnych Europy). Zrealizował go poproszony o artystyczną wypowiedź na temat wojny o niepodległość. Spektakl jest serią obrazów, scen, sytuacji, które odnoszą się do walki o niepodległość. Jest wypowiedzią przeciw zniewoleniu ludzi przez banki, dzieci, które zaczynają nas osądzać i pilnować, życie, które z każdą minutą staje się bardziej absurdalne i wymagające, ceny benzyny i ciągłą opresję telewizji. W istocie jednak spektakl odnosi się do jednostkowej walki człowieka o niezależność wobec opinii innych, którymi opluwają nas bez obciachu.

Apektakl przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Nowego Teatru. Będzie można go obejrzeć w dniach  3-4 października, godz. 19.00, Farat Film Studio, ul. Notecka 22.

3 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Wizycie przedstawienia towarzyszty wydanie w Polsce dramatów Rodrigo Garcii (Nowy Teatr oraz wydawnictwo Panga Pank).



(-)
Materiały Teatru
19 września 2009
Spektakle
Versus