Artyści opanują w weekend Dolne Miasto

Małe galerie przypominające budki dla ptaków, dźwiękowe archiwum osobistych historii i zaangażowane społecznie performensy - to tylko niewielka część artystycznych działań, które znalazły się w programie projektu Corners.

O tym, że sztuka w przestrzeni niedocenianego niegdyś Dolnego Miasta rozgościła się na dobre, chyba nikogo już przekonywać nie trzeba. Skutecznie udowadnia to CSW Łaźnia, od wielu lat wychodząca z artystycznymi działaniami w przestrzeń miejską i integrująca mieszkańców poprzez wspólne projekty. Teraz przyszedł czas na coś nowego - w ramach akcji Corners 20 i 21 maja na ulicach, podwórkach i kamienicach Dolnego Miasta będzie można obejrzeć prace twórców z różnych stron świata: Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Polski, Serbii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Corners to międzynarodowy projekt artystyczny pomyślany jako platforma dla spotkania, rozwoju i współpracy europejskich twórców, badaczy oraz publiczności. Do udziału w trwającej od 2010 roku inicjatywie zaproszeni zostali artyści zainteresowani badaniem lokalnej specyfiki odwiedzanych przez nich miejsc. Istotnym założeniem Corners było także zbadanie, na ile możliwe jest dotarcie i zbudowanie relacji z publicznością: zarówno lokalną, jak i europejską.

- Instytut Kultury Miejskiej został zaproszony do projektu jeszcze w 2009 roku w czasie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ideą współpracy było partnerstwo, ale i zobowiązanie do organizacji jednej z ekspedycji. W naszym przypadku była to wyprawa zaczynająca się we Lwowie, kontynuowana przez Lublin, Krasnogrudę, Kruszyniany, łotewską Nidę i Gdańsk. Dla części artystów projekt okazał się nie tylko nowym doświadczeniem, ale początkiem wieloletniej wspólnej pracy i stworzenia projektów, których część zobaczymy w Gdańsku - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Biorący udział w wydarzeniu artyści przez ostatnie dwa tygodnie pracowali z wybranymi grupami mieszkańców, poznając lokalną specyfikę i decydując o ostatecznym kształcie projektów, aby ich forma i znaczenie płynnie wchodziły w dialog z realiami dzielnicy. Taka idea przyświecała trójce artystów: Lucynie Kolendo, Bojanowi Mucko i Julie Myers, podczas tworzenia wspólnej pracy "Voiceover", czyli mobilnego archiwum opowieści.

- Proces naszej pracy w każdym nowym miejscu wygląda właściwie tak samo: rozpoczynamy od rozmów z mieszkańcami dzielnicy, nagrywamy ich wspomnienia oraz inspirujące nas dźwięki. Staramy się w pełniejszy sposób zrozumieć miejsce, w którym się znaleźliśmy - również poprzez jego historię. Wynik naszej pracy, czyli audycja radiowa, ogranicza się do stworzenia przestrzeni do wypowiedzi dla mieszkańców - to dla nas ważne, aby całkowicie oddać mikrofon w ich ręce i wysłuchać, co mają do powiedzenia - tłumaczy Lucyna Kolendo.

Odwiedzający Dolne Miasto będą mogli też m.in. zajrzeć do niezwykłych, przypominających budki dla ptaków galerii autorstwa Maćka Salamona i Nedyalko Delcheva, wziąć udział w alternatywnym miejskim "safari" z Marią Anastassiou, Isabellą Mongelli i Milošem Tomićem lub obejrzeć zapis eksperymentu Miljany Babić i Idy Hansson, podczas którego artystki "zamieniły się" na kilka tygodni swoimi życiami. Natomiast na tylnym dziedzińcu Królewskiej Fabryki Karabinów prezentowane będą filmy wybrane z bogatej selekcji kilku ostatnich edycji kosowskiego festiwalu DokuFest.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy jest bezpłatny. Dodatkowo specjalny autobus GAiT oznaczony jako "Dolne Miasto Corners" będzie kursować bezpłatnie na trasie Dworzec Główny - Dolne Miasto - Dworzec Główny. Pierwszy kurs z Dworca o godz. 18, kolejne co 35-40 min. Ostatni kurs z Dolnego Miasta (przystanek Śluza/Dolne Miasto) o godz. 23.55. Pełny rozkład dostępny jest na tutaj oraz na przystanku Śluza/Dolne Miasto.

Wstęp bezpłatny. Chętni mogą dojechać na miejsce za darmo specjalnym autobusem spod Dworca Głównego w Gdańsku.



Aleksandra Lamek
www.trojmiasto.pl
20 maja 2017