Audycje teatralne na antenie Dwójki

Michał Zadara, Bartosz Frąckowiak i Julia Holewińska o "przepisywaniu" klasyki; o Gustawie Holoubku w piątą rocznicę śmierci; rozmowa z Piotrem Cieplakiem i słuchowisko "Walizka" wg sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, to niektóre tylko marcowe teatralne propozycje radiowej Dwójki.

2.03, 12:00

Przepisywanie klasyki

Idziemy do teatru na "Hamleta" czy na wariację na jego temat stworzoną przez reżysera wespół z dramaturgiem? O tym, czy warto przerabiać klasykę, a jeśli tak, to jak to robić, dyskutować będą: reżyser Michał Zadara, dramaturg Bartosz Frąckowiak, dramatopisarka, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę "Ciała obce" Julia Holewińska oraz zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Kalina Zalewska

4-8.03, 11:45 oraz 6.03, 21:00

W rocznicę śmierci Gustawa Holoubka

6 marca mija piąta rocznica śmierci Gustawa Holoubka - wielkiego aktora, reżysera, dyrektora teatrów, pedagoga. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" Dwójka przypomni jego gawędy nagrane w 1999 roku. W poniedziałek najsłynniejszy odtwórca roli Konrada-Gustawa mówić będzie o tradycji, pamięci i znaczeniu wspomnień oraz o rodzinnym Krakowie, we wtorek - o przyjaźni, grze w brydża i zamiłowaniu do sportu, we środę - o zamiłowaniu do muzyki i literatury antycznej. Dzień później opowie o swoich nauczycielach i mistrzach oraz o kolejnych etapach kariery zawodowej a na koniec, w piątek - o swojej działalności politycznej i ogólnie o zawodzie aktora.

Przyjaciele i współpracownicy Gustawa Holoubka będą go wspominać w audycji "Rozmowy po zmroku" we środę o godz. 21.30.

4.03, 18:00

Spotkanie z Piotrem Cieplakiem

O Piotrze Cieplaku stało się głośno, gdy w roku 1996 został dyrektorem artystycznym Teatru Rozmaitości w Warszawie i zareklamował go jako "najszybszy teatr w mieście". To on ściągnął na scenę przy ul.Marszałkowskiej takich twórców jak Grzegorz Jarzyna czy Piotr Tomaszuk. Metafizyczne moralitety ("Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"), komedie ("Słomkowy kapelusz"), klasyka awangardy ("Król umiera, czyli ceremonie") czy w końcu spektakle dla dzieci (ostatnia premiera reżysera sprzed kilku dni, czyli "Lokomotywa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie) - Cieplak wielokrotnie dowiódł, że poradzi sobie z każdą teatralną materią. Na antenie Dwójki z reżyserem rozmawia Jacek Wakar.

5.03, 21:30

Fascynacja złem, czyli Stalin na scenie

W 60. rocznicę śmierci dyktatora autorki audycji - Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska - udowodnią, że do dziś nie przestaje on intrygować twórców teatralnych. W różnych krajach powstają dramaty poświęcone jeśli nie samemu Jozefowi Wissarionowiczowi Dżugaszwilli, to jego czasom. W Polsce znany jest z wystawienia telewizyjnego dramat Gastone'a Salvatore'a "Stalin". Ojciec narodu pojawia się też jako postać w słuchowisku Sławomira Mrożka "Mołotow" i jako sugestywny "portret" w sztuce pod tym właśnie tytułem. W "Księdze Bałwochwalczej" Krzysztofa Wójcickiego Stalin rozmawia z portretującym go Bruno Schultzem. O tych i innych dramatach rozmawiać będą goście audycji: reżyser wersji telewizyjnej "Stalina" Kazimierz Kutz, dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, autor wkrótce wystawionej sztuki o Stalinie Tadeusz Słobodzianek, historyk teatru Janusz Majcherek oraz historyk prof. Andrzej Paczkowski.

9.03, 16:00

Zemsta po latach

W Warszawie w krótkim odstępie zaplanowano dwie premiery "Zemsty". O tym, czy młodzież kocha hrabiego Fredry miłością tak wielką jak ich rodzice i dziadkowie oraz czy autor "Ślubów panieńskich" jest dziś autorem czytanym, Hanna Maria Giza porozmawia z historykami literatury oraz uczniami warszawskich szkół.

9.03, 22:30

Wieczór ze słuchowiskiem

"Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk to dramat, który otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości zorganizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu w 2008 roku. Autorka o swojej sztuce mówi, że to opowieść o pochwale i afirmacji życia. Odnaleziona po latach walizka staje się bowiem dla głównego bohatera, Fransua Żako, kluczem do odnalezienia prawdy o sobie. Otwarcie walizki powoduje jednocześnie dotarcie do własnych korzeni, kultury, ale też do bolesnej historii. W wersji radiowej reżyserii "Walizki" podjęła się Julia Wernio; opracowanie muzyczne Renaty Bazun, obsada: Ignacy Gogolewski, Adam Ferency, Julia Kijowska, Monika Krzykowska, Piotr Machalica, Miłogost Reczek.



(-)
Polskie Radio
2 marca 2013