Barwna muzyczno-taneczna parada i uroczyste otwarcie

Roztańczona, kipiąca feerią barw, z hasłami niosącymi pokój – taka była parada, a dokładnie jej artystyczna część, która odbyła się w Białostockim Teatrze Lalek. Uroczyste otwarcie Festiwalu LALKANIELALKA miało z kolei miejsce w białostockiej Akademii Teatralnej.

Trwa X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Uczestnicy imprezy oglądają spektakle – nie tylko studenckie, ale również te z nurtu profesjonalnego. W programie festiwalu są też m.in. warsztaty, wystawy, promocja książki czy seminaria. Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się we wtorek (21.06).

Tańcz dla pokoju

Do foyer Białostockiego Teatru Lalek została przeniesiona artystyczna część parady „Ta wyspa płynie!". Przybrała ona formę dynamicznego koncertu z lalkami i szczudlarzami w roli głównej. W roli wokalistki wystąpiła Kasia Garłukiewicz, której akompaniował zespół. Te pozytywnie rozedrgane wydarzenie wciągnęło publikę do tańca. Kolorowe lalki wykonane z różnobarwnych materiałów i szarf wirowały nad głowami widzów. Wśród nich m.in. ptaki, ryby i człekokształtne istoty. Jednak nie tylko o zabawę tutaj chodziło. Głównym przesłaniem parady była wolność – ta rozumiana jako swoboda artystyczna oraz jako wolność w kontekście wojny w Ukrainie. Niebiesko-żółte barwy były obecne prze cały czas. Czy to w postaci flagi czy w postaci rzucanego na widzów przez reżysera Pawła Chomczyka konfetti. Ze sceny głośno i wielokrotnie wybrzmiał okrzyk: „Freedom!". Mieszały się style, mieszały się utwory, m.in. „Freedom" Arethy Franklin i „Rozy/Donbass" Dakh Daughters.

Pierwotnie parada miała mieć charakter uliczny (plany organizatorów pokrzyżowała pogoda) i przejść spod siedziby Białostockiego Teatru Lalek do budynku białostockiej Filii Akademii. Uczestnikom imprezy udało się przemieścić do Akademii Teatralnej barwnym korowodem.

Karmcie swoją wyobraźnię!

Oficjalne otwarcie Festiwalu LALKANIELALKA odbyło się w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej.

– Po raz pierwszy jestem dyrektorką artystyczną Festiwalu – mówiła Marta Rau. – To dla mnie ogromny zaszczyt – miałam wspaniałych poprzedników – Marka Waszkiela, Wojciecha Kobrzyńskiego i Wiesława Czołpińskiego. Poza odpowiedzialnością czuję wielką radość.

Podkreślała: - Odbywa się 10. edycja i mija 20 lat od powołania Festiwalu. Każdy festiwal jest świętem, bo się spotykamy. Spotykamy się po 4 latach przerwy. Po latach pandemii, izolacji, frustracji. Teraz też mamy czasy naznaczone wojną w Ukrainie. Wszyscy jesteśmy spragnieni tego spotkania. Kochani studenci, to jest wasz festiwal. To jest wasze święto. Czerpcie z tego pełnymi garściami! Karmcie swoją wyobraźnię! Oglądajcie, rozmawiajcie, spierajcie się, dyskutujcie. Niech wasza młodzieńcza energia wypełni cały Białystok!

Marta Rau przywitała też gości z Ukrainy, którzy studiują w białostockiej Akademii Teatralnej.
– Patrząc na pogodę, ciężko uwierzyć, że czerwiec to wyjątkowy miesiąc w życiu miasta – odbywają się Dni Miasta Białegostoku. Jest też okazja, by świętować podczas Festiwalu LALKANIELALKA i spędzać ten czas razem. W tym czasie Białystok jest w centrum sztuki lalkarskiej. Cieszę się, że przez te czerwcowe dni puls sztuki lalkarskiej bije w naszym mieście – dodawał Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Wspaniałych emocji i refleksji życzył festiwalowym widzom Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

– Żebyśmy znaleźli pozytywną energię, by zbudować coś nowego. Może jakiś nowy, lepszy świat? – zastanawiał się.

Co jeszcze w programie?

W środowym (22.06) programie jest m.in. premiera spektaklu „Jezioro złotych ryb" w reż. Marka Idzikowskiego (koprodukcja BTL-u i Akademii Teatralnej w Białymstoku). W czwartek (23.06) można będzie obejrzeć spektakl „Chaplin" Bábkové Divadlo w Koszycach, a w piątek (24.06) – „Granice" Cat Smits Company. Te pokazy mistrzowskie zaplanowane są w Białostockiem Teatrze Lalek. Codziennie w białostockiej Akademii Teatralnej, od wczesnych godzin porannych (pierwsze etiudy startują już o godz. 9.30) prezentowane są pokazy studenckie. Festiwal potrwa do 25 czerwca.

Wyjątkowa edycja

Ta edycja Festiwalu jest wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że wydarzenie świętuje jubileusz - odbywa się 10. edycja i mija 20 lat od powołania imprezy. Także z tego względu, że Festiwal LALKANIELALKA organizowany jest po 4 latach przerwy spowodowanej pandemią. Obfituje w wydarzenia. Przez 8 dni widzowie mogą obejrzeć kilkadziesiąt spektakli oraz uczestniczyć w imprezach towarzyszących. Podczas Festiwalu przenikają się dwa nurty: nurt studencki (tworzy go 8 uczelni wyższych – z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec oraz Ukrainy) i nurt profesjonalny (skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy).

Festiwal LALKANIELALKA to jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce. To także największe tego typu wydarzenie w Europie i jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata. Nie ma charakteru konkursu – to twórcze spotkanie, dialog, wymiana myśli.

Więcej o Festiwalu:
http://www.dziennikteatralny.pl/festiwale/miedzynarodowy-festiwal-szkol-lalkarskich-lalkanielalka/10-miedzynarodowy-festiwal-szkol-lalkarskich-lalkanielalka.html



Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
23 czerwca 2022