Będziemy mówić o wojnie

W sobotę, 8 września, Kolektyw artystyczny Lufcik na Korbkę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zrobi, to co umie najlepiej - znów opowie o Śląsku. Tym razem Śląsku rozdartym, Śląsku niespokojnym. Pewnym jest, że będziemy mówić o wojnie.

Tego szczególnego dnia, chcemy opowiedzieć o niej z perspektywy jak najbliższej, niemal organicznej. Nie będziemy dotykać spraw geopolityki i wydarzeń dziejowych rodem z kart podręczników. Głównych ról nie odegrają sławni dowódcy.

Będziemy mówić o jednym miejscu, jednym małym wycinku historii II wojny światowej, jednym schronie i jednym pobliskim młynie. A także o jednej mące.

Teatrogra „Jedna mąka" zakłada aktywne uczestnictwo odwiedzających w rekonstruowaniu historii. Odbiorcy trafią na swej drodze na postaci, z którymi wejdą w interakcje, wykonają zadania, podążą za serią tropów i wskazówek. Damy również przestrzeń dla własnych poszukiwań i do refleksji, motywując jednocześnie do prześledzenia całej zaproponowanej sekwencji obrazów, doznań, informacji i kontekstów.

Będziemy także mówić o jednej rodzinie i jej losach. O czymś, co działo się to bardzo, bardzo dawno temu, bo w czasach ostatniej wojny i całkiem niedaleko od miejsca, w którym czytane będą te słowa, gdyż na skraju pewnej wsi przycupniętej obok sąsiedniego miasta. Tak zaczyna się opowiadanie Justyny Wydry, pt. „Miłosierdzie", którego przybliżenia Państwu podejmą się aktorzy kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę. Zapraszamy także na spotkanie z pisarką.

11.30 -16.00 – gra teatralna "Jedna mąka"
11:00, 13:00, 15:00 - „Miłosierdzie", czytanie performatywne
15:40 – spotkanie autorskie z Justyną Wydrą, autorką książek "Zaniemówienie" oraz "Esesman i Żydówka"
Piekary Śląskie - Dąbrówka Wielka / Młyn Wincentego Reszki (1942), ul. Sadowskiego 10

wstęp wolny

Dostrzeżenie wartości dziedzictwa – czy to w sensie społecznym, czy ekonomicznym – wiąże się przede wszystkim z koniecznością poznania historii danego miejsca, bez względu na to, jak trudna może to być opowieść. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, Narodowy Instytut Dziedzictwa jest ogólnopolskim koordynatorem tego programu, a Regionalny Instytut Kultury w Katowicach organizatorem tegorocznych obchodów, pod nazwą Noc Schronów.

Po każdej wojnie
ktoś musi posprzątać.
Jaki taki porządek
sam się przecież nie zrobi

W. Szymborska „Koniec i początek"

 



(-) (-)
Materiał organizatora
5 września 2018