Bez jednego oka, z połówką serca

Jak historia rodziny i narodu kształtuje tożsamość jednostki? W niedzielę 26 kwietnia o godz. 22.55 na antenie TVP2 w Studiu Teatralnym Dwójki odbędzie się premiera spektaklu "Walizka" na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej -Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

W przedstawieniu wystąpi Krzysztof Globisz, Marta Król, Adam Ferency, Halina Łabonarska i Łukasz Lewandowski. Producentem jest WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

Bohaterem "Walizki" jest Fransua Żako (Adam Ferency), który poszukuje prawdy o sobie. Nie zna swojego ojca i przez to, jak sam mówi, "stoi na jednej nodze, ma pół serca, pół płuca, jedno oko". Prowadzony przez tajemniczego Narratora (Krzysztof Globisz) i jego towarzyszkę - Automatyczną Sekretarkę (Marta Król) idzie do Muzeum Zagłady. Tam, niespodziewanie, na jednej z walizek z Auschwitz rozpoznaje nazwisko ojca - Leo Pantofelnika. To zdarzenie diametralnie zmienia jego życie i jego samego. Przypatrując się z bliska Holocaustowi i zarazem historii swego ojca, odkrywa swoją tożsamość, odrzuca nazwisko ojczyma i staje się Fransua Pantofelnikiem.

- Ten spektakl pokazuje, że nie znając prawdy o swoim pochodzeniu, nigdy nie poznamy prawdy o sobie. Bez korzeni czujemy się jak Fransua Żako - bez jednego oka i nogi, z połówką serca i płuca - niepełni - mówi Marta Król, aktorka, odtwórczyni jednej z ról w spektaklu. I dodaje: "Walizka" pokazuje temat Zagłady z innego punktu widzenia - groteskowego, miejscami humorystycznego. Jednak forma i dowcip nie ujmują tematowi powagi, wręcz przeciwnie, sprawiają, że odbieramy go jeszcze mocniej, gdyż patrzymy na Holocaust poprzez pryzmat historii jednostki - zmarłego w obozie koncentracyjnym Leo Pantofelnika oraz jego syna, któremu nie było dane poznać ojca. Było to dla mnie bardzo poruszające doświadczenie. Jako Automatyczna Sekretarka Żaklin wraz z Narratorem, granym przez Krzysztofa Globisza, prowadzimy bohatera z rodzinnego domu do Muzeum Zagłady, komentując jednocześnie wszystkie etapy drogi Fransua. Wcielając się w tak specyficzną postać - nierealną, trudną do uchwycenia, mechaniczną i zarazem bardzo zmysłową, miałam duże pole do inwencji. Inspirację czerpałam między innymi z postaci kobiety androida z filmu "Łowca androidów".

Spektakl "Walizka" zostanie pokazany premierowo w Studiu Teatralnym Dwójki w niedzielę 26 kwietnia o godz. 22.55 na antenie TVP2. Tekst sztuki napisała Małgorzata Sikorska - Miszczuk, spektakl wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, a gra w nim Krzysztof Globisz, Marta Król, Adam Ferency, Halina Łabonarska i Łukasz Lewandowski.

"Walizka" to jeden z ośmiu spektakli wyprodukowanych przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF, który jest cyklem ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. TVP2 zakupiła prawa do emisji całego cyklu, który jest pokazywany w Studiu Teatralnym Dwójki.

MARTA KRÓL - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli. Laureatka Grand Prix im . Mieczysława Kotlarczyka w I Konkursie dla Aktorów na Artystyczną Interpretację Tekstu Biblijnego i Klasycznego "Verba Sacra" w Poznaniu.

Role filmowe otrzymuje zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Pracowała m.in. z Radkiem Markiewiczem ("Metanoia"), Piotrem Trzaskalskim (Nagrodzony na Festiwalu w Gdyni w 2012 r. "Mój rower"), Filipem Zylberem, Krzysztofem Langiem, Teresą Kotlarczyk, Waldemarem Krzystkiem, Maciejem Migasem, a także z Johnem Kentem Harrisonem ("Pope John Paul II") i Timem Robinsonem ("Who killed Stalin?"). Chętnie bierze udział w projektach młodych reżyserów przy etiudach filmowych i filmach krótkometrażowych.

W teatrze zauważona już w czasie studiów przez samego Krystiana Lupę, u którego zadebiutowała w "Mistrzu i Małgorzacie" w Teatrze Starym. Następnie zagrała w Teatrze Dramatycznym w "AUSLÖSCHUNG / WYMAZYWANIE", spektaklu nagrodzonym m.in. Grand Prix na 37. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BITEF w Belgradzie. Od ukończenia studiów związana z zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie gra obecnie jedną z głównych ról, obok Adama Ferencego i Andrzeja Blumenfelda, w docenionej przez widzów i krytykę sztuce "Cudotwórca", w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Znana także z ról Niny Zariecznej - tytułowej Mewy w "Utworze niedokończonym według Mewy Czechowa" w reż. Krystiana Lupy, Aliny w "Alinie na zachód" w reż. Pawła Miśkiewcza czy Deborah w "Grach i zabawach" w reż. Tomasza Gawrona. W teatrze Ateneum wcielała się w postać Wdowy w "Trash story" w reż. Eweliny Piotrowiak, w Teatrze na Woli w Loli w "Malambo" w reż. Ondrieja Spišáka oraz Jolanty w "Bombie" w reż. Macieja Kowalewskiego, a w Teatrze Syrena, zagrała Teresę Sokołowską w "Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata.

Szerokiej publiczności znana jako Sonia z serialu emitowanego w TVP 2 "M jak Miłość".



(-)
Materiał Teatru
20 kwietnia 2015
Spektakle
Walizka