Bike Bands Opening – to już dziś!

Odliczamy godziny do wielkiego, radosnego otwarcia Malta Festival Poznań 2017! Bike Bands Opening to autorski projekt Łukasza L.U.C Rostkowskiego, jednego najbardziej znanych raperów beatboxerów w Polsce i laureata Paszportu „Polityki". Stu muzyków – członków orkiestr: Romskiej, ze Słupcy, z Koła, Tzigunz Fanfara Avantura i Rebel Babel przejedzie ulicami miasta na specjalnych rowerowych platformach.

W muzycznej paradzie może wziąć udział każdy, nawet jeśli nie posiada własnego roweru. Do akcji włączył się Nextbike – Poznański Rower Miejski, który bezpłatnie udostępni wieczorem (g. 17-22) rowery w całym Poznaniu. Wystarczy zarejestrować się w systemie Nextbike.

Trasa przejazdu liczy ponad 6 kilometrów (zobacz mapkę) i zakończy się koncertem na placu Wolności z udziałem wszystkich orkiestr oraz solistów, Bisza i Bovskiej. Czekamy na Ciebie na placu Adama Mickiewicza o godzinie 19.00! Wstęp wolny.

Widok z Platformy Bałkany

„Nie ma takiego obrazu, takiego kolażu, który by wyczerpał sprawę, był wystarczająco obszerny, obiektywny, stabilny, jednoznaczny i sprawiedliwy. Podczas Malta Festival Poznań 2017 zamiast do fotograficznej ciemni, w której wywołujemy już zrobione, gotowe zdjęcia, zapraszamy na mobilną platformę – Platformę Bałkany" – zapowiadają tegoroczny Idiom Dorota Semenowicz i Kasia Tórz w tekście programowym.

Oliver Frljić w Turbofolku konfrontuje widzów z realnym związkiem estetyki z polityką w kontekście historii wojny na Bałkanach w latach 90. Spektakl anonimowych twórców The Republic of Slovenia opowiada o faktach z historii Słowenii, którymi trudno się szczycić. Dzięki Milicy Tomić poznamy losy afgańskich żołnierzy przetrzymywanych w Kontenerze i proces wymazywania pamięci o obozie koncentracyjnym w Omarsce. Jeśli uważasz, że jesteś osobą wolną od kulturowych uprzedzeń i ksenofobicznych nawyków przejdź test w Chauvinism Scanner. 20-minutowa wizyta w namiocie ekspertów sprawi, że zweryfikujesz swoje poglądy. Do refleksji nad różnicą między tożsamością a identyfikacją, tym, co prywatne a tym, co publiczne skłoni nas kolektyw Janez Janša, złożony z artystów, którzy przyjęli imię i nazwisko skompromitowanego prawicowego słoweńskiego polityka. Filmowe interpretacje bałkańskiej rzeczywistości przedstawią nam również wybitni przedstawiciele Jugosłowiańskiej Czarnej Fali: Želimir Žilnik, Dušan Makavejev, Aleksander Petrović i Živojin Pavlović.

Generator Malta – wytęż słuch i wzrok

Pierwszym dźwiękiem, jaki usłyszymy na tegorocznym festiwalu będzie Głos bez paszportu, złożony z doświadczeń migrantów. Chwilę później na murze, który stanął na placu Wolności, rozpoczniemy Komiksowe Neg(ocj)acje. Codzienne rozmowy na placu Wolności zainauguruje spotkanie Przemysława Czaplińskiego z Adamem Michnikiem wokół książki Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy. Zanim wsiądziemy na rowery i przejedziemy przez miasto w muzyczno-rowerowej paradzie, Tomasz Machciński, Człowiek Tysiąca Twarzy, otworzy na placu Adama Mickiewicza swoją wystawę Święci Zawszańcy. Zobaczymy wycinek dzieła życia artysty, który od pół wieku wciela się w znane postaci z historii, literatury, polityki i kultury. Pierwszy dzień festiwalu to premierowe spektakle w ramach Poznania na Malcie. Teatr Porywacze Ciał pokaże Humanicanę, Scena Robocza - Come true Michała Stankiewicza, a Stary Browar Nowy Taniec - Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn.



(-) (-)
Materiał organizatora
16 czerwca 2017