Biogramy

„Śluby panieńskie" to jedna z trzech, zaplanowanych w tym sezonie, premier STU. Nie zabraknie dobrze znanych widzom aktorów. W postać Radosta wcielą się Grzegorz Mielczarek i Andrzej Deskur, jako Jan wystąpi Krzysztof Pluskota oraz Marek Litewka.

Biogramy

Reżyseria

Krzysztof Pluskota

Absolwent PWST w Krakowie. Debiutował w przedstawieniu „Wszyscyśmy z jednego szynela" w Teatrze STU wraz z Grupą Rafała Kmity. Współpracuje m. in. z Teatrem Polonia, Och-Teatrem w Warszawie i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Zagrał w filmach fabularnych m. in.: „Karol. Człowiek, który został papieżem", (reż. G. Battiato), „Popiełuszko. Wolność jest w nas" ( reż. R. Wieczyński), „Generał – zamach na Gibraltarze" ( reż. A. Jadowska) oraz popularnych serialach telewizyjnych.
W Teatrze STU zagrał w ponad 15 przedstawieniach. Obecnie zobaczyć go można w spektaklach: „Biesy" F. Dostojewskiego (reż. Krzysztof Jasiński), „Kogut w rosole" (reż. Marek Gierszał), „Wariacje Tischnerowskie" (reż. Artur „Baron" Więcek). W jubileuszowym tryptyku STU - „Wędrowaniu" wg S. Wyspiańskiego (reż. Krzysztof Jasiński) gra: Czepca w „Weselu", Prymasa w „Wyzwoleniu" oraz Tempusa w „Akropolis". Prapremierą spektaklu „Raj" w STU debiutował jako reżyser.
W 2016 roku został wyznaczony przez Krzysztofa Jasińskiego jako jego następca na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru STU.

Obsada

Maria Seweryn jako Pani Dobrójska

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Gra w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i Teatrze Syrena. W 1993 r. zadebiutowała w filmie R. Piwowarskiego „Kolejność uczuć". Za tę rolę otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała w „Wielkim tygodniu" A. Wajdy, „Matce swojej matki" R. Glińskiego, w filmach T. Koneckiego: „Pół serio" i „Idealny chłopak dla mojej dziewczyny", a także w „Julia wraca do domu" A. Holland, w „Boisku bezdomnych" K. Adamik. Występowała również w spektaklach Teatru Telewizji: „Przypadku Klary D. Loher" w reż. M. Łazarkiewicz, „Martwej królewnie" N. Kolady w reż. P. Łazarkiewicza, „Fedrze" J. Racine'a w reż. L. Adamika, „Hamlecie" W. Szekspira w reż. K. Warlikowskiego. Za rolę Nadii w „Polaroidach" w reż. A. Augustynowicz otrzymała nagrodę na 2. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu. Zagrała też w „Opowiadaniach Zebranych" u boku Krystyny Jandy i dostała za tę rolę wyróżnienie na Przeglądzie Teatralnym w Kaliszu. Wystąpiła również w „Pannie Julii" Strindberga w inscenizacji P. Łazarkiewicza, w „Miss HIV" i w „Bombie" w reż. M. Kowalewskiego. Za rolę Iriny otrzymała wyróżnienie w 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zajmuje się również reżyserią. Wyreżyserowała m.in. monodram Agnieszki Michalskiej „Ślad" oraz spektakle grane w Och-Teatrze: „Zaświaty czyli czy pies ma duszę?" J. A. Masłowskiego, „Alicja ♥ Alicja" i „Stosunki prawne". Pani Dobrójska to jej pierwsza rola w Teatrze STU.

Grzegorz Mielczarek jako Radost

Absolwent krakowskiej PWST (2003), wyróżniony Nagrodą Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatru w Warszawie. Do 2016 roku związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie wystąpił m.in. w spektaklach: „Niżyński. Zapiski z otchłani" A. Burzyńskiej ( reż. J. Opalskiego), „W mrocznym mrocznym domu" N. LaBute'a (reż. M. Hycnar) „Z miłości, Narodziny Fryderyka Demuth" (scen. i reż. M. Wojtyszko). Za role w spektaklach „W mrocznym mrocznym domu" i „Niżyński. Zapiski z otchłani" otrzymał Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego (za rok 2013). Znany jest również z ról serialowych (m.in. „Majka" i „Julia") oraz w filmowych (m. in. „Pogoda na jutro" i „Obywatel" Jerzego Stuhra, „Chce się żyć" Macieja Pieprzycy). W Teatrze STU gra w „Biesach oraz „Wędrowaniu. Wesele–Wyzwolenie – Akropolis" (reż. K. Jasiński).

Andrzej Deskur jako Radost

Absolwent PWST w Krakowie (1997). Od 1995 do 2006 roku związany z Teatrem Ludowym w Krakowie. Ma na swoim koncie kilkanaście ról w Teatrze Telewizji (m.in. „Wykolejeniec, nie ma co mówić", reż. C. Nowicki, „Katarzyna", reż. B. Sass, „Ludzie ognia", reż. W. Molski, „Płaszcz", reż. A. Domalik, „Puste niebo", reż. H. Baranowski). Znany także z ról w filmach fabularnych (m.in. „Obywatel", reż. J. Stuhr, „Ryś", reż. S. Tym, „Sprawiedliwy", reż. M. Szczerbic) i serialach telewizyjnych (m.in. „Na Wspólnej", „Pierwsza miłość", „Majka", „Singielka", ostatnio zagrał arcybiskupa gnieźnieńskiego w „Koronie królów", TVP 2017). W Teatrze STU gra Ernesta w „O psychiatrach, psychologach i innych psycholach", reż. A. „Baron" Więcek), Colina w „Kogucie w rosole" (reż. M. Gierszał), Adama w „Psycho-tera-polityce" (reż. M. Gronowski).

Agata Woźnicka jako Aniela

Absolwentka PWST w Krakowie (2014). Występowała m.in. w warszawskich teatrach - Powszechnym („Księgi Jakubowe", reż. E. Marciniak) i Dramatycznym („Noc żywych Żydów", reż. M. Kalita i A. Popławska), a także w katowickim Teatrze Śląskim („Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci", reż. E. Marciniak). W Teatrze STU występuje w rolach: Mayumi w spektaklu „Firma dziękuje" (reż. M. Gierszał), Anki w „Kolacji z Gustavem Klimtem" (reż. K. Jasiński), zakonnicy Anny („Wariat i zakonnica", reż. K. Jasiński), „Małego Księcia" (reż. K. Jasiński).

Paulina Kondrak jako Aniela

Studentka krakowskiej PWST, Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2017). Za rolę w spektaklu dyplomowym „Wspomnienia polskie" ( reż. M. Grabowski), otrzymała wyróżnienie na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Zagrała m.in. w „Nie całkiem wesołej historii" (reż. J. Opalski, Teatr im. J. Słowackiego), „Ojcu" (reż. I. Kempa) oraz „Kandydzie" (reż. M. i A. Wojtyszko, Teatr Ateneum w Warszawie). W Teatrze STU gra w tryptyku „Wędrowanie. Wesele-Wyzwolenie-Akropolis" (reż. K. Jasiński)

Joanna Pocica jako Klara

Studentka PWST w Krakowie. Laureatka Festiwalu Piosenki im. Jeremiego Przybory – Niebywalencja. W teatrze STU można zobaczyć ją w roli Klary w „Zemście" (reż. K. Jasiński), oraz w roli Alter Ego Kohoutka w „Innych rozkoszach" (reż. A. „Baron" Więcek).

Anna Siek jako Klara

Absolwentka Moskiewskiej Szkoły Teatralnej STD oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studiowała także w Nazionale Centro Danza, Musica e Teatro oraz Conservatorio di Musica S. Cecylia w Rzymie. Współpracowała m.in. z Szymonem Waćkowskim („Cyber Zombie" oraz „Mieszkanie Kalipso"), Lorettą Vaskova („Nina" na podstawie „Mewy" A. Czechowa), Giuseppe L. Bonifatim (MAREN OGJEG) czy Aleksjejem Iszukiem (Таинственные знаки). Występuje w krakowskim teatrze „Sztuka na wynos", gdzie gra w spektaklach „Postrzał" oraz „Trzy siostry" (reż. D. Starczewski). Klara jest jej debiutem w STU.

Maciej Grubich jako Gustaw

Student krakowskiej PWST. Grał w spektaklach dyplomowych „Księżniczka na opak wywrócona" (reż. R. Brzyk) oraz „Opowieści Lasku Wiedeńskiego" (reż. M. Kotański). Podczas 6. Forum Młodej Reżyserii zagrał w wyróżnionych przez jury „Oczyszczonych" (reż. G. Jaremko). Rolą Gustawa debiutuje na deskach STU. Niedawno zakończył zdjęcia do filmu produkcji argentyńsko-polskiej pt. El ultimo traje.

Aleksander Talkowski jako Gustaw

Student krakowskiej PWST, aktor kabaretu KUZYNI, laureat: Grand Prix Paka 2000, Studenckiego Festiwalu Piosenki 2013, KOROWODU 2013. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w klasie fortepianu. W szkole teatralnej zagrał Hamleta (egzamin pod opieką Jana Peszka) oraz Ernesta (w „Amatorkach", egzamin pod opieką Pawła Miśkiewicza). W Teatrze STU po raz pierwszy.

Łukasz Szczepanowski jako Albin

Student PWST w Krakowie. Laureat (nagrody zespołowej) Grand Prix Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za spektakl „Do DNA" (reż. E. Kaim). Laureat LUDWIKA oraz nagrody stowarzyszenia ALL IN UJ dla najlepszego aktora młodego pokolenia. Można go zobaczyć w spektaklach: „Do DNA" (PWST, Kraków) i „Wspomnienia polskie" (reż. M. Grabowski, PWST, Kraków). Współpracuje z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie gra w „Romeo i Julii" (reż. M. Hycnar) i „Czarnoksiężniku z krainy Oz" (J. Kilian). W Teatrze STU po raz pierwszy.

Jan Romanowski jako Albin

Student krakowskiej PWST. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie w klasie skrzypiec. Zagrał w dwóch przedstawieniach dyplomowych - we „Wspomnieniach polskich" W. Gombrowicza w reżyserii M. Grabowskiego i „Tramwaju zwanym pożądaniem" T. Williamsa w reżyserii I. Kempy. Współpracuje z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie bierze udział w spektaklu „Romeo i Julia" (reż. M. Hycnar). Rolą Albina debiutuje w Teatrze STU.

Marek Litewka jako Jan

Aktor Starego Teatru w Krakowie (1975-2002), współpracował z Teatrem Bagatela, Teatrem Ludowym, Teatrem Komedia, Teatrem Rozmaitości, Operą Krakowską. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 100 ról teatralnych, występy w Teatrze Telewizji, filmach i serialach. Współpracował m.in. z J. Jarockim, A. Wajdą, M. Wojtyszko, J. Grzegorzewskim, T. Bradeckim, F. Bajonem, K. Nazarem, K. Babickim, K. Kutzem, K. Warlikowskim. Występował m.in. w filmach K. Kieślowskiego (Amator), K. Zanussiego (Kontrakt), A. Holland (Ekipa), F. Falka (Fala zbrodni) A. Wajdy (Danton). Najnowsze role filmowe i telewizyjne zagrał m.in. w serialu Głęboka woda (2011) M. Łazarkiewicz oraz Królu życia (2015, reż. J. Zieliński). Zajmuje się także reżyserią teatralną (m.in. Czapa, Marlena, Stary Teatr, Życie pana Moliera – Teatr STU). Obecnie współpracuje z Teatrem Scena Moliera, gdzie jako jedyny zawodowy aktor występuje z amatorami – osobami niewidomymi (Hiob, reż. A. Dziurman, premiera w 2015 r. ). W Teatrze STU zobaczyć go można jako Stiepana Wierchowieńskiego w „Biesach" (reż. K. Jasiński), Starego Aktora w „Hamlecie" (reż. K. Jasiński), Ojca w „Innych rozkoszach" (reż. A. „Baron" Więcek), Amosa Łapskiego-Capskiego w „Rewizorze" (reż. K. Jasiński).

Krzysztof Pluskota jako Jan



(-) (-)
Materiał Teatru
9 września 2017