Bliskość w Teatrze Szekspirowskim

PROXIMITY (BLISKOŚĆ)

Spektakl kolektywu Vinnslan z Islandii we współpracy z Olgą Bołądź i studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski
Tylko dwa pokazy: 3 i 4 marca o 19.00


Proximity (Bliskość) to interdyscyplinarny spektakl włączający publiczność w doświadczenie sceniczne. Widzowie będą częścią eksperymentalnej podróży której celem jest zrozumienie istoty ludzkiej egzystencji. Nasze pierwotne potrzeby to przynależność do grupy oraz wiara w coś większego niż my sami. Bez zaspokojenia tych dwóch potrzeb popadamy w obłęd. Nasz spektakl jest wynikiem wspólnej pracy nad odkrywaniem tych pojęć - mówi Gudmundur Thorvaldsson, reżyser spektaklu, i dodaje - kolektyw Vinnslan pracuje w sposób bardzo wizualny, wierzymy w surrealizm, i w to, że nasze ciała komunikują się bez słów, pokazując prawdziwą naturę naszych nadziei, marzeń i lęków.

Spektakl współtworzy i uczestniczy w nim Olga Bołądź, polska aktorka urzeczona Islandią, gdzie powstał polsko-islandzki film "Wolka", w którym zagrała główną rolę.

Spektakl „Proximity" w ramach projektu „Kierunek: Islandia" / „Treasure Iceland – Theatre Inclusions" realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

KLISZE
Młody Teatr Szekspirowski,
spektakl powarsztatowy

5 marca 19.00

Młody Teatr Szekspirowski to grupa warsztatowa spotykająca się regularnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, prowadzona przez aktorkę i pedagoga Marzenę Nieczuja-Ubrańską. Stworzony przez grupę spektakl oparty jest w głównej mierze o improwizacje, które były podstawowym źródłem ich twórczych działań. Obserwacje otaczającego świata, doświadczenia, które dotyczą uczestników i są dla nich istotne, stały się inspiracją i tworzywem spektaklu.

Tytuł nawiązuje do kliszy pamięci, w których niczym na taśmie fotograficznej lub filmowej każdy z nas przechowuje ważne dla siebie zdarzenia i obrazy z życia. Młodzi pasjonaci teatru mierzą się z trudną materią jaką jest spektakl, w którym nie ma zapisanego dialogu – od nich zależy jak go poprowadzą, znając sensy, znaczenia i zdarzenia, które mają nastąpić na scenie.

ATEISTKA KONTRA KATOLIK
Wigura / Terlikowski
cykl Bezradność filozofa

8 marca 18.00

Czy w dzisiejszej Polsce ateiści i katolicy są w stanie rozmawiać ze sobą bez wzajemnej pogardy i agresji?
Co musiałoby się stać, żeby obie grupy były w stanie nawzajem się akceptować i żyć obok siebie bez nienawiści?
A może to niedobrze dla Polski, żeby szukać takiego porozumienia?
Może lepiej doprowadzić ten spór do końca i nie łagodzić go przedwczesnym „zawieszeniem broni"?
Spróbujemy na te istotne pytania odpowiedzieć, rozmawiając z przedstawicielami obu środowisk.
Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski. Spotkanie nawiązuje do wydanej właśnie książki "Polka ateistka kontra Polak katolik" autorstwa uczestników debaty.
Dyskusji towarzyszyć będą monologi z "Hamleta" w wykonaniu Hanny Bieluszko, aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

PODCHODZISZ MOJĄ SAMOTNOŚĆ
spektakl Teatru RAZEM

8 marca 12.00, 18.00 (AD)/ 9 marca 12.00

Spektakl „Podchodzisz moją samotność" według „Romea i Julii" Williama Szekspira w przekładzie Józefa Paszkowskiego powstał w ramach rezydentury artystycznej Teatru Razem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o wielkiej potrzebie miłości i ogromnych trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do współpracy przy spektaklu zaproszono również zespół muzyczny Remont Pomp.

Spektakl 8 marca o 18.00 prezentowany będzie z audiodeskrypcją. Na wszystkie prezentacje mamy specjalną ofertę dla osób i grup z niepełnosprawnościami – informacje w kasie, nr. tel. 583510101, bow@teatrszekspirowski.pl.

Otwarcie Sceny Magazyn:
Nawrocki i Dobrzy Ludzie

12 marca 20.00

Pierwszą gwiazdą nowej sceny Teatru Szekspirowskiego będzie Grzegorz Nawrocki – człowiek instytucja trójmiejskiej sceny niezależnej! Przez blisko dwie dekady był liderem popularnej, avant-popowej grupy Kobiety, znanej m.in. z takich utworów jak „Marcello", „Łajka" czy „Bohater gorących romansów". Oprócz tego pojawił się gościnnie na kultowej płycie zespołu Kury „P.O.L.O.V.I.R.U.S.".
W ostatnich latach, Nawrocki rozwija również swoją solową karierę. W ubiegłym roku ukazał się jego kolejny album „Moja mama ma depresję i siedem innych piosenek o miłości", który zebrał znakomite recenzje i został wyróżniony w podsumowaniu tygodnika „Polityka". Na Scenie Magazyn Nawrocki wystąpi z alternatywną supergrupą Dobrzy Ludzie.

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

14 marca 12.00, 18.00 (AD)/ 15 marca 10.00, 14.00

Humor, błyskotliwe dialogi, prezentacja palety szekspirowskich możliwości: komedii, tragedii, kronik historycznych z elementami muzycznymi i tanecznymi. Sztuka autorstwa Adama Longa, Daniela Singera oraz Jessego Winfielda bawią ludzi na całym świecie od ponad 20 lat. Tekst, podany z humorem i lekkością, można uznać za parodię sztuk szekspirowskich.

Spektakl 14 marca o 18.00 prezentowany będzie z audiodeskrypcją. Obowiązuje na niego też specjalna oferta dla osób i grup z niepełnosprawnościami – informacje w kasie: tel. 583510101, bow@teatrszekspirowski.pl.

BILETY są dostępne w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
przy ul. W. Bogusławskiego 1, w godz. 13:00 – 20:00.
oraz na: BILETY.TeatrSzekspirowski.pl



(-) (-)
Gdański Teatr Szekspirowski
25 lutego 2023