Boccaccio przeciw dyskryminacji

"Miłość jest dla kobiet Dekameronu sprawą jedyną. Nie uczone, bez ironii przyznać są gotowe, że zaledwie do kołowrotka się zdadzą. Kij nie przestał być ostatecznym argumentem i środkiem zapobiegawczym w ręku mężczyzny, nakazującym posłuch i szacunek"

Takie spojrzenie na losy niewiast interpretowane przez dziewczyny z TERAZ POLIŻ, które zdecydowanie opowiadają się przeciwko dyskryminacji, handlowemu traktowaniu i przemocy wobec kobiet (tworzą spektakle po auspicjami Amnesty International i Centrum Praw Kobiet) może być mieszanką wybuchową.

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ to jedna z najważniejszych rodzimych żeńskich formacji teatralnych. Jej spektakl „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić” w reżyserii Marty Ogrodzińskiej zdobył Grand Prix IX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, Nagrodę TRYTONA - za najlepszą kreację zbiorową XXXIX Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA oraz Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dionizje“. W tym roku spektakl był pokazywany w Mołdawii na festiwalu FINT w Kiszyniowie, gdzie został entuzjastycznie przyjęty.

W listopadzie 2010 roku warszawska publiczność miała okazje obejrzeć premierowy pokaz kolejnego spektaklu TERAZ POLIŻ „Sukienka z dziurka” w reżyserii Uli Kijak. Niezwykle odważny spektakl będzie pokazywany w Berlinie w sierpniu tego roku. Obecnie trwa produkcję kolejnego dzieła – Projekt DEKAMERON. To przedsięwzięcie artystyczne umożliwia młodzieży licealnej czynne uczestnictwo w procesie produkcji teatralnej. W ramach projektu odbyły się warsztaty teatralne z twórcami (aktorkami, reżyserem, scenografem, kompozytorem i fotografem), a równolegle do tych działań powstaje spektakl teatralny pt.: „TRANSGIOVANNI” oparty na motywach „Dekameronu” Boccaccia w reżyserii Natalii Sołtysik.

Młodzież może „od kuchni” podglądać, co dzieje się, zanim spektakl ujrzy światło dzienne. Może przekonać się, co w teatrze jej się podoba, a co niekoniecznie budzi zainteresowanie. A co najważniejsze uczestnicząc w próbach do spektaklu i przyglądając się kolejnym etapom jego powstawania, ma wpływ na jego finalny wygląd. Biorąc udział w dyskusjach, warsztatach, wyrażając swoje opinie, poddając różnorodne pomysły młodzi ludzie sami stają się twórcami. Zdobyte umiejętności będą wykorzystane w praktyce przy jesiennym (październik 2011) wznowieniu spektaklu, gdyż przed każdym ze spektakli grupa warsztatowa będzie pokazywała wymyślony w trakcie zajęć performance teatralny.

Sam spektakl teatralny jest niewątpliwie również bardzo ważnym elementem projektu. Przedstawienie tworzone będzie metodą pracy warsztatowej, która jest specyfiką działań Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ. Wybór padł na „Dekameron” Boccaccia, gdyż Grupie zależało na wyborze tekstu klasycznego, zawartego w kanonie lektur szkolnych, aby pokazać młodzieży licealnej, jak bardzo kreatywny i inspirujący może być dla nich kontakt z kanonem literatury europejskiej. Wspólna warsztatowa praca nad budowaniem spektaklu jest próbą stworzenia młodym ludzi przestrzeni ich indywidualnej i grupowej wypowiedzi, pokazania teatru jako żywego i aktualnego elementu współczesnej im kultury, a nie skostniałej instytucji.

Premiera spektaklu „Transgiovanni” odbyła się w 23 lipca, w Starej ProchOFFnii przy ul. Boleść 2 na Stary Mieście w Warszawie.  Kolejne spektakle planowane są na 26, 27 i 28 lipca 2011 roku o godz. 20.00.  Wstęp wolny,  rezerwacja: terazpoliz@terazpoliz.com.pl



Agata Życzkowska
Materiały Organizatorów
25 lipca 2011
Spektakle
TransGiovanni