Bracia w Teatrze Provisorium

W najbliższy czwartek, 3 października o godzinie 20:00 na Małej Scenie Teatru Kote Marjanishvili State Drama Theatre w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Tbilisi (Tbilisi International Festival of Theatre) widzowie zobaczą spektakl: "Bracia Karamazow”.

Spektakl zostanie zaprezentowany w nurcie Nowego Programu Międzynarodowego (International Programme - New), w ramach którego prócz Teatru Provisorium występują zespoły m.in. z Rumunii, Izraela, Danii czy Rosji. Cały Festiwal trwa od 19 września do 8 października.

Prezentacja odbywa się jako część projektu „Promocji kultury polskiej za granicą” i otrzymał dofinansowanie od Instytutu Adama Mickiewicza na ten cel jako projekt „Konfrontacje Teatralne - aneks, Gruzja”.

„Bracia Karamazow” to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Problemy w niej postawione stały się pytaniami kolejnych pokoleń na całym świecie. Dlatego też Janusz Opryński w swoim spektaklu stara się zmierzyć rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego, wskrzesza Braci Karamazow – jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości. Skupia się na kluczowych scenach powieści – rozmowie przy koniaczku między ojcem i synami, istnieniu Boga, na buncie Iwana przeciwko stworzonemu światu, na dzieciach i ich cierpieniach oraz pojedynku Iwana ze Smierdiakowem i Diabłem. Znaczącą rolę odgrywają także postacie kobiece – Katia, Grusza i Liza, które w realizacji Provisorium wydają się kochać, bardziej niż mężczyzn, własną udrękę z nimi. Interpretacja głównych motywów „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego jest naznaczona rozumieniem Rosji Cezarego Wodzińskiego, który na okazję spektaklu przetłumaczył fragmenty powieści na nowo, zaś jego dwa dzieła „Święty Idiota” oraz „Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą” stały się głównymi lekturami twórców podczas pracy.

 



(-) (-)
Materiał Teatru
30 września 2013