Byt albo niebyt? Oto jest pytanie.

Po co człowiekowi praca? To pytanie stawia przed nami majowy slap czytań. Teatr Dramatyczny zaprasza zarówno osoby pracujące, bezrobotne, studentów i uczniów.

Krytykując rzeczywistość kapitalistyczną Marks wsławił się zdaniem: byt określa świadomość, czyli człowiek jest tyle wart, na ile jest użyteczny na rynku pracy. Egzystencjaliści stali na straży prawa człowieka do wolności. Człowiek, ich zdaniem, mógł odmówić udziału w wyścigu szczurów, mógł zaprzeczyć systemowi i strukturom społecznym. Mógł nie pracować. Komunizm okazał się porażką, wolność bywa pułapką. Jak to w końcu jest? Po co nam praca? Co nas definiuje? Czy będąc bezrobotnym jestem nadal, czy jest mnie mniej?

W środę, 8 maja, o godz. 18:00 zaprezentujemy komedię surrealistyczną Michaiła Durnienkowa "Błękitny ślusarz". To obraz absurdu dzisiejszego świata, który poznajemy dzięki spotkaniu ze ślusarzami z rosyjskiego zakładu samochodowego. Robotnicy, prócz przestrzegania swoistego kodeksu wzajemnych zależności, konsumują alkohol i tworzą ślusarskie hokku - poetyckie miniatury spokrewnione ze starojapońskim haiku. Każdemu ze swoich bohaterów autor oddaje głos. Ich opowieści to szokujące relacje z ich życia i otaczającej rzeczywistości. Nic dziwnego, że aby przeżyć i nie oszaleć robotnicy tworzą swój absurdalny mikrokosmos. "Błękitny ślusarz" osadzony jest na osobistych doświadczeniach Durnienkowa, który po skończeniu studiów musiał wziąć udział w obowiązkowym stażu w fabryce samochodów.

Również w środę, o 19:15, zapraszamy na performatywnie odczytany tekst Petera Birro "Ostatni bohaterowie klasy robotniczej". To zapis spotkania ojca-malarza z synem-nieudacznikiem, który odwiedza go w chwili, kiedy ten chce popełnić samobójstwo. Ojciec ma już zapewnione miejsce w historii malarstwa szwedzkiego jako "malarz klasy robotniczej", nie chce już jednak niczego malować ani sprzedawać. Uważa bowiem, że ci, których stać na jego obrazy, nie są ich warci. Syn widzi to

inaczej: "Robotników to ty widziałeś na pocztówce" - śmieje się, bo jego zdaniem ojciec zrobił karierę kosztem matki robotnicy.

W czwartek, 9 maja, o godz. 18:00 zostanie przedstawiony trzeci tekst - "Zajęcie poszukiwane" Michela Vinavera, którego bohaterem jest bezrobotny mężczyzna, poszukujący pracy i usiłujący zachować twarz przed żoną i córką. Na uwagę zasługuje ciekawa forma dramatu, w której dialogi bezrobotnego, pracodawcy, córki i żony przeplatają się ze sobą, jakby każdy z tych kontaktów był swego rodzaju "rozmową kwalifikacyjną" przyznającą lub nie prawo do odgrywania roli w społeczeństwie.

Bezpośrednio po ostatnim czwartkowym czytaniu, o godz. 19:00, zapraszamy na dyskusję o tekstach i temacie slapu. W dyskusji udział wezmą: dr Bartosz Kuźniarz z Zakładu Filozofii Współczesnej i Społecznej UwB, Iwona Rojcewicz - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku oraz Joanna Waśkiewicz z Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Niziołek z Instytutu Socjologii UwB.

Bilety: 5 zł - jedno czytanie, 10 zł - karnet (na trzy czytania)

Teatr Dramatyczny zaprasza!



(-)
Materiały Organizatora
7 maja 2013