Całe życie dla Moniuszki

To książka albumowa pełna ciekawych i urokliwych zdjęć. Tekst napisał znawca muzyki i teatru operowego Adam Czopek, swoimi fotografiami wypełnił uznany w świecie z racji licznych albumów i wystaw artysta-fotografik Juliusz Multarzyński.

Książka fantastycznie łączy muzykę, teatr operowy, opisy pięknego śpiewu z osobą i twórczością Moniuszki, który od lat uosabia polską muzykę i polskość w muzyce.

Kontekst stanowi barwne życie i bogata twórczość wokalna i operowa Marii Fołtyn, które same starczyłyby na fabułę operową lub film muzyczny. Ta wspaniała śpiewaczka, inscenizator i reżyser oper moniuszkowskich, jak nikt na świecie przyczyniła się do spopularyzowania twórczości polskiego kompozytora. Od Rosji po Amerykę, z Kubą pośrodku gdzie arię Jontka śpiewał ciemnoskóry solista.

Z ciekawością przeczyta ją też ktoś, kogo interesuje najnowsza historia Polski. Fołtyn w drugiej połowie dwudziestego wieku to osoba publiczna dobrze widziana w ośrodkach władzy. To także opisali i obfotografowali autorzy książkowego albumu.

Już w czasie studiów m.in. u Adama Didura śpiewała partię Halki w Operze Leśnej w Sopocie. Zaraz po studiach została solistką Teatrów Operowych w Lipsku i Hamburgu. Następnie Teatru Wielkiego w Łodzi. Jako inscenizatorce wielkie uznanie przyniosły jej „Halka" w Hawanie, Meksyku i Ankarze oraz „Straszny dwór" w Bukareszcie, Hamburgu, Rzymie, Mediolanie, Moskwie, Leningradzie, Pradze, Nowym Jorku, Toronto i Ottawie. Znała wielu ludzi niezwykłych, o nich także jest wiele w książce. Pięknej edytorsko i na dobrym papierze, dobrze się czytającej, ze świetnej jakości ilustracjami.



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
4 listopada 2019