Carnaval Sztukmistrzów już wkrótce

To największy festiwal nowego cyrku w Polsce. Czterodniowy wehikuł przenosi miasto i publiczność w cyrkowy świat. Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów rozpocznie się 26 lipca.

W tym roku 10 jubileusz obchodzi Urban Highline Festival - z tej okazji ponad ulicami Lublina na taśmach zaprezentuje się światowa czołówka zawodników tej spektakularnej i emocjonującej dyscypliny, polegającej na pokonywaniu taśm zawieszonych na wysokościach.

Nowy cyrk tworzą artyści o niezwykłych umiejętnościach, którzy przy ich pomocy opowiadają historie i tworzą spektakle (w pokazach nie biorą udziału zwierzęta). W czasie Festiwalu zobaczymy kilkudziesięciu artystów, których sceną będą ulice, place i w zaułki Lublina oraz piękne namioty cyrkowe. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Podobnie jak występy w ramach Urban Highline Festival oraz gwóźdź programu, czyli show prezentowane na placu Zamkowym.

W tym roku na placu Zamkowym wystąpi sławna grupę Inextremiste. Znani z podejmowania trudnych tematów w widowiskowy sposób Francuzi zagrają w Lublinie spektakl pod tytułem "Exit". Jest to tragiczna i przejmująca historia pensjonariuszy szpitala, którzy w obliczu życia w izolacji chcą ratować się ucieczką balonem. Prosta historia zyskuje niezwykły wymiar dzięki rozmachowi pokazu, przeczącym prawom fizyki wyczynom aktorów, efektom świetlnym, pirotechnicznym oraz finałowemu lotowi balonem.

Urban Highline Festival to 10-letnia historia innowacyjnego pomysłu, zrodzonego z inspiracji tożsamością miasta (Sztukmistrz z Lublina) i młodego slackliningowego środowiska. Przez 10 lat trwania festiwalu Lublin stał się prawdziwą mekką slacklinerów i highlinerów, głównie dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury, jak to bywa zazwyczaj, lecz wyłącznie w centrum miasta. UHF wyrósł na największą i najstarszą (wciąż trwającą) imprezę slackliningową na świecie. Dzisiaj padają tu światowe rekordy, rodzą się młode talenty, rozwiesza się rekordowe metry taśm. Zawodnicy prezentują swoje umiejętności i rywalizują, pokonując taśmy o różnym stopniu trudności, rozwieszone na wysokościach od 7 do 40 m i o długości do 100 m.

Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć dwudniowa konferencja "Renesans Ludyczności" (26 i 27 lipca). Jest to inicjatywa Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej działającej w Warsztatach Kultury w Lublinie, której celem jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce oraz odpowiednia reprezentacja zjawisk współczesnego cyrku i sztuki w przestrzeni publicznej w dyskursie kulturowym. Oprócz Carnavalu Sztukmistrzów Warsztaty Kultury mają na swoim koncie organizację konferencji "Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej" w 2014 roku, a także wydanie pierwszej od dekad publikacji naukowej w języku polskim "Cyrk w świecie widowisk", ukazującej fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. Tym razem aktywiści, artyści i naukowcy dyscypliny podejmą temat sztuki ludycznej głównie w kontekście cyrku polskiego.

W tym czasie Lublin poza niecodziennymi wrażeniami artystycznymi i sportowymi, modułami warsztatowymi dla tych, którzy chcą uczyć się żonglerki czy slackline'u, strefą zabaw dla najmłodszych oferuje też fantastyczne wrażenia estetyczne podczas oświetlania w specjalny sposób architektury Starego Miasta. Carnaval Sztukmistrzów przyciąga tłumy, dlatego wybierając się do Lublina po raz pierwszy, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego.



(-) (-)
Materiał organizatora
20 lipca 2018