Chodźmy w plener do parku Wieniawskiego

Serce tegorocznej Malty bije w parku Wieniawskiego. Oprócz sceny znajdziecie tam również twierdzę „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce" duetu artystycznego Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej. Twierdza powstała z ziemi parku Wieniawskiego w ramach konkursu Zaklepane / Ground Rules. Projekt jest refleksją na temat cyrkulacji materii, jej nieustannego ruchu, a akt brutalnego wykrojenia części przestrzeni publicznej zwraca uwagę na antropocentryczne zasady gry i sposób postrzegania ziemi jako nieskończonego zasobu.

Twierdza jest z jednej strony niezależnym dziełem artystycznym stworzonym dla Malta Festival Poznań 2021, z drugiej miejscem finału Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta, zorganizowanego pod hasłem „Ziemia nieswoja", w którego ramach artyści zapraszają na rezydencje z pogranicza sztuki i aktywizmu. Na odprawie prasowej odbył się pierwszy performance Marty Jalowskiej.

Dziś swoją dwudniową rezydencję zaczyna Edka Jarząb z Grupą Uskoki. Uskoki FM to projekt nawiązujący do pirackich utopii (opisanych przez Hakima Beya w eseju Tymczasowa Strefa Autonomiczna). Artyści – w ciągłej gotowości do zmiany kształtu, formy i miejsca – proklamują tymczasową strefę autonomiczną na falach radiowych. Romantyczne marzenie, w którym muzyka stanowi najważniejszy element życia społecznego, przez 48 godzin będzie podstawą tej niepaństwowości, a pirackie radio – jako poszerzenie obecności w krajobrazie falowym – jej konstytucją. W ramach rezydencji jutro po południu odbędzie się warsztat z robienia radioodbiorników z czegobądź, a wieczorem – parkowa potupajka. Przyjdź do twierdzy, by uczestniczyć w tymczasowej, radiowej, pirackiej utopii – harmonogram rezydencji dostępny TUTAJ.

Ponadto w programie mamy dziś warsztaty dla dzieci Taka różna ziemia i rozgrzewkę taneczną Zofii Tomczyk. Po południu pOtworki poprowadzą zajęcia z fotoniki, a w ramach Forum odbędzie się debata Wspólnota oburzonych, podczas której porozmawiają Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański i Karolina Lewicka (Marta Lempart z przyczyn zdrowotnych nie dotrze na spotkanie). Make LARMO zaprasza na warsztaty Odzyskiwanie miejsc – tworzenie flagi dla miejsca ukochanego, a o 18:30 Queen of the Fortress wygłosi orędzie w twierdzy. Po debacie zaprezentujemy specjalnie wyselekcjonowany zestaw zdjęć zgromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych, ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę w rodzaj godzinnego filmu dokumentalnego.

Na oficjalne otwarcie 31. Malta Festival Poznań, razem z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, zespołem Fundacji Malta, artystami, wolontariuszkami, partnerami i współorganizatorami, zapraszamy do parku Wieniawskiego o 21:00. Zaczniemy koncertem Laury Lee & The Jettes, który rozpocznie również cykl wydarzeń muzycznych Berlin – Poznań – Kijów. Jeszcze tego samego dnia, po Laurze Lee & The Jettes, na scenę wkroczy Jennifer Touch. Z kolei teatralnym otwarciem, które nastąpi o 22:00, będzie spektakl Eurydyka w reżyserii Pawła Szkotaka, produkcja Teatru Biuro Podróży. Po wszystkich wrażeniach dnia nie zapomnijcie przyjść na silent disco!

Niezbędnik festiwalowicza/ki

Festiwal Malta trwa od 18 do 29 czerwca! Większość wydarzeń, jak bezpłatne koncerty, spektakle, spotkania i warsztaty, odbywa się w parku Wieniawskiego, na teatr familijny zapraszamy do parku Moniuszki. Spektakle teatralne zostaną zaprezentowane w miejscach partnerskich (takich jak: Teatr Nowy, Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Muzyczny, CK Zamek, Stara Rzeźnia, Aula Artis, MTP). Jedynie siedem wydarzeń jest biletowanych, na pozostałe 136 obowiązuje wstęp wolny. Poniżej zgromadziliśmy wszystkie informacje praktyczne, czyli niezbędnik każdego festiwalowicza/ki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

GODZINY OTWARCIA

Punkt Info / park Wieniawskiego
poniedziałek – niedziela
11:00–21:00

W miasteczku festiwalowym w parku Wieniawskiego znajduje się Punkt Info, to tam można zwrócić się z każdym pytaniem, zapytać o drogę, swoją ścieżkę festiwalową czy zabrać bezpłatną broszurę z harmonogramem festiwalu. Znajdziecie tam też na regale nasze różne publikacje, którymi chcemy się z wami nieodpłatnie podzielić. Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania!

Punkt Info to także nasz festiwalowy sklepik, w którym można kupić tegoroczne gadżety, jak koszulki, torby, magazyn festiwalowy. W Punkcie Info po zmroku odbierzecie też słuchawki na wieczorne silent disco.

SKLEPIK FESTIWALOWY

Gadżety festiwalowe: koszulki, torby recyklingowe i bawełniane, będą do nabycia w Punkcie Info w parku Wieniawskiego, a także na stronie internetowej: https://malta-festival.pl/pl/store.

BIURO PRASOWE / Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44, I p.

poniedziałek – niedziela
10:00–18:00

Biuro prasowe znajduje się w Fundacji Malta, przedstawicieli zainteresowanych mediów zapraszamy na pierwsze piętro, gdzie można odebrać akredytację i uzyskać niezbędne informacje prasowe.

WSTĘP WOLNY, BILETY

Większość wydarzeń festiwalu Malta jest bezpłatna – odbywa się zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych, gdzie obowiązuje pierwszeństwo wejścia lub w przypadku warsztatów – wcześniejsze bezpłatne zapisy mejlowe. W związku z obecnymi obostrzeniami spowodowanymi pandemią COVID-19 stosujemy limit uczestników na wydarzeniach. Bilety obowiązują na koncert Projekt Krynicki z muzyką Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka i Pawła Szymańskiego (24.06.2021 / 50 zł) i na spektakl Powtórzenie. Historia/e teatru (I) w reżyserii Milo Raua (28–29.06.2021 / 37 zł).

Spektakle poznańskich partnerów programowych, takich jak Teatr Nowy, Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Muzyczny, są płatne, instytucje te prowadzą sprzedaż biletów na swoich stronach internetowych. Każda z nich wprowadziła do sprzedaży zarówno bilety normalne, jak i ulgowe, dodatkowo w przypadku Teatru Muzycznego widzowie festiwalu Malta mają możliwość zakupu biletu w cenie zniżkowej.

DOSTĘPNOŚĆ

Festiwal prezentuje 143 wydarzenia, z czego 136 wydarzeń jest bezpłatnych. Osobom z niepełnosprawnością zapewniamy dodatkową wejściówkę dla opiekuna na wydarzenia biletowane. W tym celu prosimy o kontakt z biurem obsługi widza: bow@malta-festival.pl.

Plenerowa scena parku Wieniawskiego ma naturalną widownię, która zapewnia widoczność na różnych wysokościach dzięki pagórkowatemu terenowi. Publiczności o utrudnionej sprawności ruchowej zapewniamy osobną toaletę. Osoby z ograniczoną możliwością przemieszczania się prosimy o kontakt z Punktem Info lub ochroną parku Wieniawskiego.



(-) (-)
Materiał organizatora
19 czerwca 2021