Co dalej?

Teatr IMKA, który od momentu założenia w 2010 roku działał przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, poinformował widzów, że wszystkie spektakle IMKI i IMKI Light nie będą już prezentowane w dotychczasowej siedzibie. Wiemy, czego można się spodziewać w najbliższym czasie.

Teatr IMKA zmienia siedzibę. Gdzie teraz będzie można oglądać ich spektakle?

O sprawie Teatru IMKA głośno jest od kilku tygodni. Budynkiem, który do tej pory zajmował prywatny teatr założony przez Tomasza Karolaka od 1 lipca 2020 będzie kierować Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. Pomimo negocjacji z zarządcą obiektu - Związkiem Harcerstwa Polskiego - i wsparcia wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej, Karolakowi nie udało się zatrzymać dotychczasowej siedziby. Konflikt z Grażyną Wolszczak komentował w programie "Rezerwacja" Katarzyny Janowskiej.

Teraz IMKA żegna się z widzami, informując, że w najbliższym czasie ujawni adres nowej siedziby.

"Teatr Imka i IMKA Light kończą swoja działalność repertuarową w obiekcie na ul.Konopnickiej 6. W ciągu najbliższych dwóch tygodni przekażemy wszelkie informacji dotyczące nowego miejsca dla wszystkich spektakli z dotychczasowego repertuaru, terminów spektakli wraz z niezbędnymi informacjami dotyczącymi biletów, które już Państwo zakupili zarówno na poszczególne terminy jak i w formie biletu otwartego tzw. Vouchery" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Tomasz Karolak niedawno zdradził też plany na dalszą działalność. - Powrócimy z premierą, którą ja wyprodukuję, a reżyserować będzie Magdalena Łazarkiewicz. To będzie inscenizacja sztuki "Wielki powrót Borysa S.", w której wystąpię u boku Daniela Olbrychskiego. To jest znakomity, wielokrotnie nagradzany tekst o aktorze, który w dojrzałym wieku otrzymał szansę zagrania króla Leara. Parafraza Szekspira, w której centrum umieszczono dramatyczną rozmowę aktora z synem.

Założony 10 lat temu przez Tomasza Karolaka Teatr IMKA już wielokrotnie przechodził zawirowania finansowe, ostatni raz groziło mu zamknięcie w 2018 roku. IMKA miała problemy z pozyskiwaniem sponsorów. Teatr zaczął regularnie wynajmować swoją przestrzeń. W repertuarze coraz częściej, obok nagradzanych, niekomercyjnych produkcji - spektakli Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Moniki Strzępki czy Pawła Świątka - pojawiały się komediowe tytuły. Wśród nich m.in. przedstawienia Garnizonu Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej, które często w lekkiej formie starają się poruszać trudne tematy: "Polowanie na łosia", "Czworo do poprawki" i wystawiany z sukcesem w całej Polsce, koncertowo zagrany "Pozytywni" z ważnymi wątkami LGBT, według scenariusza Cezarego Harasimowicza.

Tomasz Karolak nazwał działania Grażyny Wolszczak "próbą wrogiego przejęcia siedziby" i zarzuca jej kłamstwo. Innego zdania jest Grażyna Wolszczak, która sytuację skomentowała w rozmowie z Małgorzatą Ohme.



(-) (-)
Onet.Kultura
7 maja 2020
Portrety
Tomasz Karolak