Coś dla miłośników kultury alternatywnej

W najbliższych dniach na Warmii zaczynają się dwa niezwykle ciekawe przedsięwzięcia. W piątek startuje V Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła w Dobrym Mieście, a w niedzielę ośmiodniowy festiwal Wioska Teatralna w Węgajtach.
Niezwykły jarmark


To więcej niż kiermasz, choć stoisk z oryginalnymi rzeczami w Dobrym Mieście nie zabraknie. W parku miejskim od piątku do niedzieli będzie można kupić wyroby artystyczne - obrazy, biżuterię, rzeźby, a także rękodzieło np. wyplatanki z wikliny. Nie zabraknie też domowych potraw: chleba, smalcu, kiszonych ogórków czy ciast, a nawet przysmaków z dodatkiem lawendy. 

Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła to także impreza, gdzie można spotkać się z ciekawą muzyką. Pierwsze koncerty w piątek na terenie parku miejskiego. W Jurcie Kapeli Hałasów będzie można także potańczyć. Dobra zabawa zapowiada się też przy stoisku węgierskiego stowarzyszenia Hol-Ter, gdzie odbędą się spektakle teatralne, koncerty muzyki dawnej i warsztaty tańca węgierskiego. 

Występy na scenie głównej zaczną się w piątek o godz. 19. Na początek zagra Pankracy Soundsystem, a godzinę później gwiazda wieczoru Soyka&Yanina. Koncerty potrwają do późnej nocy, w międzyczasie zaprezentuje się grupa tancerzy ognia. O godz. 22 spektakl Cuda Świętego Mikołaja w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty, widzowie korowodem przejdą z parku miejskiego do kościoła św. Mikołaja i Bazyliki Mniejszej. 

W sobotę na scenie od godz. 17.30 zagrają m.in. Hoboud, Psio Crew i Wściekłe Psy. O godz. 21.30 wystąpi Teatr Klinika Lalek - ze spektaklem Ballada o Słońcu i Księżycu. 

Teatralna wioska

Już po raz siódmy w Węgajtach k. Olsztyna odbędzie się niezwykły festiwal Wioska Teatralna. Impreza rozpoczyna się w niedzielę wieczorem i potrwa do 2 sierpnia. Oprócz przedstawień będzie można uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, koncertach i projekcjach. W ramach festiwalu można wziąć udział w warsztatach m.in. tanga, improwizacji i śpiewu - cena za dzień 20 i 15 zł (ulgowy). Wstęp na spektakle biletowanie 15 i 10 zł, na pozostałe bezpłatne. 

Wszystkie imprezy, przy których nie jest podane inne miejsce, odbywają się w siedzibie Teatru Węgajty. 

Program festiwalu: 

Niedziela 

godz. 17 "Wesele" - domena publiczna, paraspektakl zespołu Haz beszkwej (Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie) 

godz. 20 Don Quijote. Monodram Martina Frysa (Praga) 

Poniedziałek 

godz. 17 Domena publiczna "Wesela" - spotkanie z uczestnikami projektu 

godz.19 "Wydech". Spektakl teatru Krzyk (Maszewo), później dyskusja 

godz. 21 "Koszmar Darwina". Film dokumentalny Huberta Saupera o ludziach znad jeziora Wiktorii w Afryce, katastrofie ekologicznej i handlu bronią 

Wtorek 

godz. 17 "Tfu! Z ludźmi!". Warsztaty rysowania i pisania z udziałem autorki Tamary Bołdak-Janowskiej, 

godz. 19 "Ballada o słodkiej Dafne". Spektakl z udziałem grupy kobiet, które doświadczyły przemocy, po spektaklu rozmowa z zespołem 

godz. 21 otwarty kurs tańca 

Środa 

godz. 17 "Opowieści z doliny Terek". Spektakl w wykonaniu grupy dzieci uchodźców czeczeńskich 

godz. 19 "Błękitny ekspres". Fragment spektaklu opartego na tangach z okresu międzywojennego we współczesnej aranżacji, realizowanego w Zakładzie Poprawczym w Falenicy

godz. 21 Koncert i improwizacja. Zagrają zespoły Ej Bekot oraz Lonski & Classen 

Czwartek 

godz. 17 "Busz po polsku". Projekt Teatru Realistycznego ze Skierniewic. Plenerowa wystawa animowanych fotografii na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego (Godki)

godz. 19. Teatr uciśnionych. Pokaz Teatru Forum z udziałem publiczności (Galeria Ręką Dzieło na kolonii wsi Godki)

godz. 21 Orkiestra Wczorajszego Fasonu. Koncert muzyki tradycyjnej



Magda Brzezinska
Gazeta Wyborcza Olsztyn
24 lipca 2009