"Cykl" inauguruje nową odsłonę projektu "Mów za siebie"

Dziś o godz. 21 przed Zamkiem Ujazdowskim będzie można zobaczyć pierwszy spektakl z nowej odsłony cyklu "Mów za siebie" - "Cykl" Teatru Usta Usta Republika.

"Cykl" (na zdjęciu) to spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Rozgrywa się w plenerze wokół obracającego się ogromnego sześcioboku. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności oraz natręctw marzeń sennych. Przedstawienie składa się z cyklu obrazów, które są od zawsze wspólnie śnione. Wydobyte z podświadomości symbolizują lęki, słabości i pragnienia.

Wstęp wolny.

Teatr Usta Usta Republika działa od 2000 roku, realizując projekty eksperymentujące z sytuacją i przestrzenią. Grupa stworzyła m.in. przedstawienie "Driver" - pierwszy polski car-play, teatralną podróż przemierzającym miasto samochodem, czy "Alicję 0-700" - spektakl interaktywny zrealizowany w sieci telefonicznej.

***

"Mów za siebie" to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Brama (Goleniów), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość - podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania - forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania - są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.

Projekt trwa do czerwca 2016 roku. Do końca 2015 kuratorka cyklu Zofia Dworakowska zaplanowała jeszcze cztery przedstawienia, prezentowane raz w miesiącu w Instytucie Teatralnym:

***

28.09.2015, g. 19.00

Rafał Urbacki/Anu Czerwiński

"Gatunki chronione"

tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Karolina Stroisz

choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki

koncepcja, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Ewelina Godlewska-Byliniak (Instytut Kultury Polskiej UW).

Projekt jest próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych narracji "ofiary" albo "superbohatera". Gatunki są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i okolicznościach przyrody. Scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez leku, wyrazić swoją tożsamość.

Zespół spotkał się w ramach projektu organizowanego przez Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, zainicjowanego przez Rafała Urbackiego, reżysera, choreografa, twórcy projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych oraz Anu Czerwińskiego, filmowca i dokumentalistę.

***

26.10.2015, g. 19:00

Jan Kochanowski (Teatr Cinema) i Leszek Bzdyl (Dada von Bzdülöw)

"Baśnie z mchu i liszaja"

reżyseria, dramaturgia, scenografia, choreografia, muzyka, wykonanie: Jan Kochanowski i Leszek Bzdyl

produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA (Poznań)

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Marta Michalak (Instytut Muzyki i Tańca).

Zainspirowani twórczością Italo Calvino, twórcy postanawiają opowiedzieć wszystko to, co tylko się da, dając jednocześnie szansę zaistnieć temu, czego opowiedzieć nie sposób. Sceniczne opowiadanie staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje.

Przedstawienie jest pierwszym scenicznym spotkaniem Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego, stworzonym w ramach Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu. Leszek Bzdyl jest tancerzem, aktorem, choreografem, reżyserem, dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Teatru Dada von Bzdülöw. Jan Kochanowski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu i jednym z założycieli Teatru Cinema.

***

30.11.2015, g. 19:00

Teatr Kana (Szczecin)

"Projekt: Matka"

adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki

muzyka: Andrzej Bonarek

animacje: Piotr Starzyński

realizacja i montaż filmu: Krzysztof Sanecki

obsada: Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Sylwia Chutnik (Fundacja MaMa).

Przewrotne i pełne ironii przedstawienie podejmuje temat macierzyństwa jako doświadczenia ekstremalnego. To opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, jego uroki i trudy; to historia ich zmagań ze sobą i oczekiwaniami społecznymi. Przedstawienie powstało na podstawie blogów matek oraz doświadczeń aktorek.

Teatr Kana został założony przez Zygmunta Duczyńskiego w 1979 roku w Szczecinie. Początkowo działał jako teatr studencki, potem stopniowo zyskiwał coraz większą dojrzałość artystyczną i samodzielność organizacyjną. Dzisiaj grupa działa w zainicjowanym przez swojego założyciela Ośrodku Teatralnym Kana, który realizuje liczne działania o charakterze artystycznym, kulturotwórczym, edukacyjnym i badawczym.

***

21.12.2015, g. 19:00

scena c

"Kolędnicy"

obsada, scenariusz i reżyseria: Piotr Chlipalski, Jacek Dzwonowski

prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Szymon Kazimierczak ("Teatr").

Legenda o czwartym królu, który nie dotarł do Betlejem, połączona z "Opowieścią wigilijną", a obie wplecione w serię epizodów z życia pana Eugeniusza, złapanego w samym środku świątecznych porządków. Kolędnicy sięgając po kontrabas z miotły, gitarę z mopa, fujarki z rur PCV i inne instrumenty domowej roboty, wciągają publiczność we wspólne tworzenie i śpiewanie kolęd.

scena c to wspólny projekt Jacka Dzwonowskiego - kompozytora, aranżera, skrzypka multiinstrumentalisty i Piotra Chlipalskiego, aktora, scenarzysty, i reżysera. Twórcy współpracują ze sobą od ponad piętnastu lat w ramach różnych przedsięwzięć teatrów offowych i instytucjonalnych. Wspólnie tworzą przedstawienia uliczne i projekty site-specific.

***

Bilety na przedstawienia (z wyjątkiem spektaklu "Cykl") od września będzie można kupić w cenie 20 lub 10 złotych, dokonując wcześniejszej rezerwacji (bilety@instytut-teatralny.pl)

tel. (22) 501 70 02). Bilety dostępne również w: księgarni PROSPERO, bileteriach EMPIK, sklepach Saturn, salonach Media Markt, kasach sieci Eventim.



(-) (-)
Materiał Teatru
1 września 2015