Cyrk Magii i Ściemy

W najbliższy weekend (19-21 czerwca) w namiocie cyrkowym w Łazienkach Królewskich odbędzie się premiera spektaklu "Jak wytresować dziewczynkę?" z udziałem artystów nowo powstałego Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy.

Najbliższe pokazy przedstawienia, wyreżyserowanego przez Michała Walczaka, zainaugurują objazdy dwóch projektów cyrkowych w ramach ósmej edycji "Lata w teatrze" - programu Instytutu Teatralnego realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W "Jak wytresować dziewczynkę?" poznajemy Julię - jedynaczkę wychowywaną przez matkę po rozwodzie rodziców na genialne dziecko. Julia tańczy, pływa, śpiewa, biega, gra na pianinie, gitarze, skrzypcach, maluje, zna pięć języków, ćwiczy szermierkę i jeździ konno, ale nie ma przyjaciół. Precyzyjnie zaplanowany grafik nie przewiduje marnowania czasu na zabawę. Czy Julia utrzyma dyscyplinę, gdy pewnego dnia dostanie w spadku cyrk z szaloną trupą, która wprowadza się do jej mieszkania? Czy uda jej się osiągnąć wyznaczone cele, gdy w mieszkaniu panoszy się kapryśny słoń, żyrafa plądruje lodówkę a narcystyczny żongler-orangutan domaga się braw? Czy Julia okiełzna niesforną trupę? Jak pozbyć się artystów z mieszkania? Wyjechać z nimi w szaloną trasę!

Warszawskie pokazy spektaklu "Jak wytresować dziewczynkę?" odbędą się od 19 do 21 czerwca w namiocie cyrkowym w Łazienkach Królewskich (boisko za Ermitażem, róg Agrykoli i ul. Myśliwieckiej):

19.06 (piątek) - godzina 18:00 (PREMIERA)

20.06 (sobota) - godzina 11:00 i 16:00

21.06 (niedziela) - godzina 11:00

WSTĘP WOLNY

rezerwacja bezpłatnych wejściówek: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. +48 791 877 377.

Odbiór wejściówek od czwartku 18 czerwca w Instytucie Teatralnym oraz w dniu pokazu przed namiotem cyrkowym. Liczba miejsc ograniczona.

Kilka dni później cyrkowy projekt ruszy w trasę po małych polskich miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury. W dniach 27-28 czerwca spektakl zagości w Margoninie (woj. wielkopolskie), 29-30 czerwca w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie), 1-2 lipca

w Kaliszu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie), 3-4 lipca w Suchaniu (woj. zachodniopomorskie), 5-6 lipca w Pełczycach (woj. zachodniopomorskie) a 7-8 lipca w Górzycy (woj. lubuskie).

PROGRAM:

DZIEŃ I

Godzina 18:00, namiot cyrkowy. Spektakl "Jak wytresować dziewczynkę?"

DZIEŃ II

11:00 - 13:00 - warsztaty dla dzieci i młodzieży (działania skierowane są do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów)

WSTĘP WOLNY

zapisy na warsztaty prowadzone są przez lokalne ośrodki kultury.

***

MICHAŁ WALCZAK

Dramaturg i reżyser po studiach w Akademii Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze oraz Wydział Reżyserii). Autor kilkunastu dramatów - wśród nich znajdują się: "Piaskownica" wystawiona m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, "Nocny autobus" wystawiony w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, "Polowanie na łosia" wystawione m. in. w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Igora Gorzkowskiego, "Ojciec polski" wyreżyserowany przez autora w Teatrze Polonia w Warszawie i inne. Laureat licznych nagród, w tym tak prestiżowych, jak nagroda za oryginalny tekst dramatyczny na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa teatry" (Sopot 2005) czy Europejska Nagroda Autorska na Heidelberger Stuckemarkt (Forum jungen Autoren, Heidelberg 2006). Reżyser i współscenarzysta cyklu teatralnego "Pożar w burdelu".

MACIEJ ŁUBIEŃSKI

Z wykształcenia historyk i muzyk, z zawodu wykonywanego literat (cykl kabaretowy Teatrzyk Narodowy - Radio Roxy, one man show "Seks polski" w Studio Buffo w Warszawie), dziennikarz prasowy, radiowy (Radio RDC) i telewizyjny (program historyczny "Było nie było" - TVN Warszawa), autor piosenek, filmów. Współscenarzysta, muzyk i aktor cyklu teatralnego "Pożar w burdelu".

WIKTOR STOKOWSKI

Pianista, gitarzysta, kompozytor, aranżer poruszający się swobodnie w różnych stylach muzycznych - od muzyki klasycznej po jazz i fusion. Za młodu finalista konkursu "Nadzieje jazzu" w warszawskim Tygmoncie. Współpracował z wieloma gwiazdami polskiej estrady (m.in. Muńkiem Staszczykiem), a także licznymi teatrami, TVP, TVN i Discovery Channel. Autor muzyki i muzyk-wykonawca cyklu teatralnego "Pożar w burdelu".

Spektakl "Jak wytresować dziewczynkę?" to jeden z dwóch cyrkowych projektów, które w wakacje ruszą w trasę po Polsce w ramach programu "Lato w teatrze". Drugim będzie muzyczne przedstawienie "Pippi Pończoszanka" (w reżyserii Konrada Dworakowskiego), wyprodukowane przez Instytut Teatralny we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. Spektakl odwiedzi w wakacje 16 miejscowości w całej Polsce.

"Lato w teatrze" to jeden z najważniejszych programów Instytutu Teatralnego odpowiadających na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatralnej, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną.

W ramach "Lata w teatrze" od ośmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży zakończone pokazem efektów tych prac.

Do udziału w tegorocznej edycji "Lata w teatrze" zostało zgłoszonych ponad 100 projektów. Komisja wybrała 41 ośrodków z całej Polski (w tym siedem w module "LwT +"), które zorganizują dla dzieci i młodzieży wakacyjne warsztaty. Weźmie w nich udział ponad 1500 uczestników.

Po raz pierwszy wydzielony został w tym roku moduł "Lato w teatrze +", przeznaczony dla beneficjentów realizujących wcześniej projekt co najmniej trzykrotnie. Doświadczone ośrodki mają obowiązek przygotowania wniosku we współpracy z instytucją lub organizacją partnerską, która nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu grantów i dotychczas nie brała udziału w programie (w ramach "Lata w teatrze" organizowane są również szkolenia - Szkoła Pedagogów Teatru).



(-)
Materiał Teatru
19 czerwca 2015