Czy roboty wyposażone w funkcję odczuwania zastąpią naszych bliskich?

Sztuczna inteligencja już dawno przestała być tylko wytworem wyobraźni pisarzy i filmowców sci-fi. Początkowo wykorzystywana przez świat nauki i wielkiego biznesu, krok po kroku staje się częścią życia każdego z nas. Skutki tej zmiany są trudne do przewidzenia, wiadomo jedynie, że będą nieodwracalne.

Prawda o ludzkiej naturze w zderzeniu ze światem robotów to temat sztuki „Humani" Jarosława Murawskiego w reżyserii Katarzyny Trzaski. W środę 22 marca o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się bezpłatny, premierowy pokaz ekranizacji spektaklu z udziałem m.in. Mateusza Damięckiego, Anny Ilczuk, Katarzyny Figury i Rafała Maćkowiaka.

Czy nowoczesne roboty wyposażone w funkcję odczuwania zastąpią naszych bliskich? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć „Humani", utwór Jarosława Murawskiego z gatunku socjologicznego science fiction. W świecie autora rozwinięte technologie pozwalają na stworzenie istot humanoidalnych, których celem jest zaspokojenie potrzeby bliskości drugiego człowieka. Główna bohaterka Em po nieudanym związku postanawia kupić zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie. Indywidualne oprogramowanie pozwala stworzyć partnera idealnego. Sprawa się komplikuje, gdy robot potrafiący upodobnić się do człowieka, zaczyna wykazywać zdolność do przeżywania, odczuwania i cierpienia. „Humani" to komedia, której osią jest refleksja o problemie sztucznej inteligencji w odniesieniu do skomplikowanej natury człowieka.

Pierwszoplanową rolę kobiecą spektaklu gra Anna Ilczuk. Mateusz Damięcki wciela się z kolei w dwie role: DŻO - prawdziwego człowieka, byłego chłopaka głównej bohaterki, oraz MI - jej cyfrowego osobistego asystenta domowego, występującego pod postacią awatara na cyfrowym ekranie i wykazującego wiele cech ludzkich.

- Świat oparty na technologiach komputerowych i cyfrowych nie jest już teoretyczny. Grając rolę programu komputerowego wcale nie czułem, że wkraczam do świata science-fiction. W jakiejś mierze już naprawdę czuję się uczestnikiem tego świata. I choć osiągnięcia współczesnej myśli technologicznej są nieocenione, i w wielu przypadkach bardzo ułatwiają życie, są również niepokojące. Wciąż wierzę w przesłanie sztuki - najważniejsze są prawdziwe emocje i relacje z bliskimi, dlatego nic nie zastąpi drugiego człowieka - żaden telefon, awatar czy robot - mówi Mateusz Damięcki, aktor.

„Humani" to jeden z dziewięciu spektakli wyprodukowanych w 2017 roku przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF, którego celem jest ekranizacja polskiej młodej dramaturgii teatralnej przez reżyserów debiutujących w dziedzinie teatru TV. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokaz premierowy „Humani" w reż. Katarzyny Trzaski odbędzie się w środę, 22 marca o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przy ul. Jazdów 1 w Warszawie.

Wstęp wolny. Wcześniejsza rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 791 877 377. Po projekcji odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział Katarzyna Trzaska i Mateusz Damięcki. Dyskusję poprowadzi Maciej Wojtyszko.



(-) (-)
Materiał organizatora
20 marca 2017