Don Juan z Sevilli

Premierą Don Giovanniego Mozarta rozpocznie się Festiwal Polskiej Opery Królewskiej, stanowiący jednocześnie podsumowanie pierwszego sezonu artystycznego i pierwszego półrocza działalności scenicznej i koncertowej naszej opery.

Reżyserii opery podjął się Ryszard Peryt, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. Muzyków z zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi wybitny dyrygent Łukasz Borowicz, który objął również kierownictwo muzyczne nad projektem.

Od prapremiery w Pradze w 1787 roku, Don Giovanni zajmuje istotną pozycję w repertuarach największych światowych oper. Choć sam Mozart opisał utwór jako opera buffa, od lat przypisuje się go do gatunku dramma giocoso („wesoły dramat"). Historii napisanej przez Lorenzo da Ponte daleko jest do typowych tematów oper komicznych.

Kanwą dla libretta stał się dramat Burlador de Sevilla (Zwodziciel z Sewilli) Tirsa de Moliny, z którego wywodzi się słynna postać Don Juana – synonim uwodziciela pozbawionego skrupułów. Okoliczności powstania Don Giovanniego związane są z sukcesem, jaki poprzednia opera Mozarta – Le nozze di Figaro, odniosła w Pradze. Na zamówienie Narodowego Teatru Mozart ponownie podejmuje współpracę z da Ponte i tym razem również zachwyca praską publiczność.

O randze tej opery mogą świadczyć nazwiska największych śpiewaków i dyrygentów, którzy podjęli się wykonania dzieła na przestrzeni stuleci, takich jak: Ezio Pinza, Thomas Allen, Fiorenza Cossotto, Kiri Te Kanawa, Claudio Desderi, Ferruccio Furlanetto, Herbert von Krajan, Karl Böhm i wielu innych.



(-) (-)
Materiał Opery
29 maja 2018
Spektakle
Don Giovanni
Portrety
Ryszard Peryt