Droga do teatru

Sześć konkursowych spektakli oraz dwa specjalne przedstawienia będzie można obejrzeć na II Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr 2011" organizowanych przez Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

Impreza odbędzie się dniach 5-11 czerwca - poinformowali w piątek na konferencji prasowej organizatorzy konfrontacji.

W konkursie zaprezentują się: Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa ("Himmelweg. Droga do nieba" w reż. Katarzyny Kalwat), Teatr Konsekwentny z Warszawy ("Kompleks Portnoya" w reż. Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka oraz "Kto znajduje, źle szukał" w reż. Leny Frankiewicz), Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna ("Edyp" w reż. Uli Kijak), Teatr Polski z Bielska-Białej ("Nowe wyzwolenie" w reż. Eweliny Marciniak) i Teatr Barakah z Krakowa ("Szyc" w reż. Anny Nowickiej).

Pozakonkursowe spektakle to: "Traktat o manekinach" Teatru Wierszalin z Supraśla i "Ojciec polski" Teatru Polonia z Warszawy. Główną nagrodę "m-Teatru 2011" ufundował w tym roku prezydent Koszalina, jest nią 5 tys. zł.

Konkursowe przedstawienia będzie oceniać jury w składzie: Paweł Szkotak (dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu), Maciej Nowak (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie) i Zdzisław Derebecki (dyrektor naczelny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie).

Według dyrektora artystycznego "m-Teatru 2011", Piotra Ratajczaka, tegoroczny program konfrontacji jest bardzo zróżnicowany pod względem repertuarowym. - Będzie można zobaczyć spektakle, które - tak jak "Edyp" - są dialogiem z mitem, oraz propozycje całkowicie współczesne, takie jak "Himmelweg" - powiedział Ratajczak.

Dyrektor artystyczny dodał, że marka "m-Teatr" stała się już znana i rozpoznawana. - O tym festiwalu mówi się w Polsce. Twórcy, którzy gościli na konfrontacjach w zeszłym roku, stali się dzisiaj bardzo ważnymi reżyserami na mapie teatralnej Polski, o niektórych mówi już cała teatralna Europa. Mam tu na myśli nagrodzonego w Koszalinie za "Odyseję" Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Radosława Rychcika, który pokazał "Samotność pól bawełnianych" - zaznaczył Ratajczak.



(-)
PAP
21 maja 2011