Droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd

Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry... Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.

Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne... Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe".

Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.

„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd..."

Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią."

Z historii o ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że piękna, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada, która nie umiała płakać, stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę.

Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.

Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków, by wspólnie z nami wyruszyli w drogę dziwną i zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia..." - Jarosław Kilian, reżyser spektaklu.



(-) (-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2019
Portrety
Jarosław Kilian