Dzień Dziecka trwa trzy dni

Najweselsze święto w roku zaczniemy celebrować już 28 maja.

W tym dniu Wrocławski Teatr Lalek i Stowarzyszenie Forum Medicum zaproszą wszystkie dzieci w godz. od 12.00 do 16.00 do Ogrodu Staromiejskiego, gdzie po raz kolejny będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad medycznych. Specjalnie dla najmłodszych uczestników imprezy przewidziano wiele konkursów i zabaw, w tym – na zaproszenie Wrocławskiego Teatru Lalek – Szpital Pluszowego Misia, w którym studenci medycyny będą badać i leczyć pluszaki.
UWAGA: dzieci prosimy o przyniesienie ze sobą misiów!

Do dyspozycji mieszkańców Wrocławia będzie grono specjalistów: dr n. med. Tomasz Pytrus (specjalista chorób dzieci, gastroenterolog), dr n. med. Jerzy Rudnicki prof. nadzwyczajny (specjalista chirurgii ogólnej), dr n. med. Rafał Matkowski (specjalista chirurgii ogólnej), dr n. med. Bernarda Kozanowska (pediatra), laryngolodzy oraz pani Magdalena Gajewczyk – dietetyk z Akademii Zdrowego Żywienia.

W Ogrodzie Staromiejskim dostępne będzie stoisko programu Miasto w Formie wraz z możliwością rejestracji konta na portalu, wypełnienia kalkulatora zdrowia oraz gromadzenia punktów za wykonane aktywności.
Partnerzy akcji: Optimum Profesorskie Centrum Medyczne, Akademia Zdrowego Żywienia, Wydział Zdrowia UM Wrocławia.

Na kolejna imprezę zapraszamy 1 czerwca.

W tym dniu o godzinie 17.00 rozpocznie się promocja książki „Baśnie nie z tego miasta. Opowieść wrocławskich dzieci”. To niezwykłe wydawnictwo, będące połączeniem literatury pięknej i literatury faktu, zawiera 12 baśni przekazanych przez 12 rodzin mieszkających we Wrocławiu, różniących się pochodzeniem etnicznym, narodowym, religią (baśnie: japońska, azerska, ukraińska, palestyńska, romska, francuska, niemiecka, czeska, amerykańska, polska, kameruńska, indyjska). Jej głównymi bohaterami są pochodzące z tych rodzin dzieci, które występują w podwójnej roli: zarówno narratorów baśni, jak i „przewodników” po danej kulturze.

Każdy rozdział złożony jest z portretu fotograficznego dziecka, jego krótkiej prezentacji (uwzględniającej specyfikę kraju, z którego pochodzi – np. znaczenie imienia w danej kulturze, informacje o używanym przez dziecko języku, specyficznych tradycjach itd.) oraz opowiedzianej baśni.

Ponadto mali bohaterowie występujący w książce podpisywać będą egzemplarze książki. Na Scenie Letniej aktorzy i dzieci czytać będą wybrane baśnie, a o oprawę muzyczną i taneczną wydarzenia zadba zespół dziecięcy Terne Romani Bacht - autorzy jednego z utworów.

Po raz trzeci Dzień Dziecka świętujemy 4 czerwca.

Zaprosimy Państwa na kolejną odsłonę akcji „Lato w mieście – bezpieczne dziecko”.
Wszyscy, którzy 4 czerwca o godz. 14.00 przyjdą do Ogrodu Staromiejskiego, będą mogli przeżyć kontrolowaną stłuczkę samochodową dzięki symulatorowi wypadków, a także przekonać się jak bardzo różni się nasze postrzeganie rzeczywistości po wypiciu alkoholu dzięki specjalnym alko-goglom. Na Scenie Letniej szkoleniowcy WORD – u i Stra przeprowadzą krótkie wykłady i ćwiczenia z zasad ruchu drogowego, zaś na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż fosy odbywać się będą egzaminy na kartę rowerową.

Co zrobić, jeśli dojdzie już wypadku, dowiemy się dzięki drowi Andrzejowi Nabzdykowi, który nie tylko wraz z wrocławskimi ratownikami poprowadzi warsztaty z podstaw pierwszej pomocy, ale przede wszystkim nauczy dzieci podstawowych czynności, jakie powinny być wykonane, gdy wydarzy się wypadek – pouczy gdzie zadzwonić, kogo zawiadomić, jak rozmawiać z operatorem pogotowia.

Dzięki projektowi Niebieska Ławeczka Wrocławianie będą mogli spotkać się z policjantami i psychologami policyjnymi, którzy doradzą w kwestiach dotyczących łamania przez dzieci prawa oraz niebezpieczeństw, na które narażeni są najmłodsi. Rodzice dowiedzą się m.in., jak skutecznie rozpoznać, że dziecko ma kontakt z narkotykami, jak uczulić je na zagrożenia kryjące się w internecie i rozpoznawać sygnały wysyłane przez zagrażających im dorosłych i rówieśników.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny!



Oprac. GG
Materiały Teatru
24 maja 2011