Dzień niezapomnianej zabawy
19 sierpnia rusza 5. Festiwal Teatrów Ulicznych "Pod Niebem".Ludzie dzisiaj nie chcą być wyłącznie biernymi odbiorcami kultury, chcą mieć swój udział w kreacji i współuczestniczyć w jej tworzeniu. Kontakt ze sztuką ulicy daje taką możliwość.
19 sierpnia ulice Siedlec zamienią się w wielką wielobarwną scenę z zabawą i teatrem w tle. Mieszkańcy miasta spotkają w drodze z pracy: kuglarzy, postacie w maskach, mimów, szczudlarzy oraz akrobatów. A to wszystko za sprawą V Festiwalu Teatrów Ulicznych "Pod Niebem". Impreza ta ma już swoją historię. Jej pierwsze edycje - pod inną, choć podobną nazwą - odbywały się już bowiem w latach 90. na zielonych terenach, przyległych do Amfiteatru. Potem była długa pauza. Wydarzenie to reaktywowano ponownie kilka lat temu i wpisywano m.in. w obchody Dni Siedlec. Spacerując po zmroku placem Sikorskiego, można było ujrzeć płonące ogniki tancerzy przygotowujących się do popisów fireshow, konstrukcje, przypominające machiny do podróży w czasie czy maszty latających baśniowych okrętów. Do Siedlec zjeżdżały najbardziej renomowane teatry uliczne.
Ludzie dzisiaj już nie chcą być wyłącznie biernymi odbiorcami kultury, chcą mieć swój udział w kreacji i współuczestniczyć w jej tworzeniu. Kontakt ze sztuką ulicy daje taką możliwość i przeświadczenie, że nie jest się tylko widzem, ale także jej aktywnym uczestnikiem. I w tym chyba należy upatrywać klucza do sukcesu tej formy ekspresji, która, niezależnie od tego, czy to: Siedlce, Poznań czy Jelenia Góra, cieszy się niezmiennie powodzeniem.
Miejski Ośrodek Kultury zapowiada w tym roku pięć prezentacji. Festiwal rozpocznie barwna "Parada Motyli" w wykonaniu Teatru AKT z Warszawy. G sami aktorzy zaprezentują bogaty w grę: ognia, świateł i muzyki spektakl"PL4". Najmłodszym widzom polecamy "Kopciuszka" w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania, opartego na motywach tekstów Wilhelma i Jakuba Grimmów, Charlesa Perraulta i Jana Brzechwy, z muzyką Sergiusza Prokofiewa.
Warto też zobaczyć"Dziady" Adama Mickiewicza w wykonaniu siedleckiego Teatru Fanum. To grupa młodych gimnazjalistów i licealistów z terenu powiatu, która postawiła sobie za cel szerzenie idei życia bez uzależnień wśród swoich rówieśników. Ich dotychczasowy dorobek stanowi 10 premier teatralnych, zrealizowanych samodzielnie oraz we współpracy z Teatrem Impresaryjnym Scena 07, słuchowisko radiowe, nagrane z Radiem TRAP oraz film edukacyjno-profilaktyczny, nakręcony we współpracy z Mazowiecką Komendą Wojewódzką w Radomiu i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie.
Największą atrakcją i jednocześnie kulminacją tegorocznego Festiwalu będzie występ Teatru "Strefa Ciszy" z Poznania. "Salto Mortale - czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów" to poruszające widowisko, zainspirowane niezwykłą historią z końca II wojny światowej. W niemieckim wówczas Szczecinie wojska sowieckie, plądrując miasto, zrabowały setki fortepianów, by wywieźć je do Związku Radzieckiego. Zgromadzone instrumenty ciągnęły się kilometrami wzdłuż torów kolejowych w oczekiwaniu na transport. Z niewiadomych przyczyn nigdy ich jednak stamtąd nie wywieziono. Porzucone i zapomniane, niszczały przez lata, aż wreszcie się rozpadły. Za każdym z nich stała indywidualna ludzka tragedia. Stały się symbolem kultury, sprofanowanej przez potworności wojny.
"Salto Mortale" pokazuje tę historię w metaforyczny sposób, tworząc obraz przedziwnego żałobnego konduktu fortepianów, prowadzonych przez cyrkowych artystów. Ta osobliwa, trochę wykolejona trupa cyrkowa, przemienia żałobną ceremonię w szał zniszczenia. Instrumenty stają się z początku obiektami groteskowej rozrywki, by w konsekwencji ich forma i idea zostały doprowadzone do ostatecznego rozpadu. Jest to opowieść o niepamięci, o kondycji współczesnej cywilizacji, wyrosłej na powojennej traumie, a także o historii, która jest dosłownie i w przenośni częścią naszego codziennego krajobrazu - często niechcianą, bolesną i zapominaną.
"Salto Mortale" będzie można zobaczyć 19 sierpnia o godz. 21.30 na
placu przy Galerii S na ul. Wojskowej. Pozostałe spektakle zostaną pokazane od godz. 16.00 na placu gen. Sikorskiego.
Tomasz Markiewicz
Tygodnik Siedlecki
3 sierpnia 2012