Dzień trzeci

"Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" - reż. Tomasz Obara - Teatr Ludowy w Krakowie.

To refleksja na temat powikłanych zależności między prawdą i prawem, sumieniem i sprawiedliwością. Niezapomniane przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna zorganizował miejscowy aktyw spółdzielni produkcyjnej oraz organizacji partyjnej. Akurat tę sztukę Szekspira widziała przypadkiem w mieście towarzysz Simurina i streścił ją mieszkańcom wioski, a miejscowy kolektyw postanowił ją wystawić, aby wcielić w czyn dyrektywę o rozwijaniu pracy kulturalno-oświatowej.

Wiejski nauczyciel Skunca, reżyser przedstawienia, tak obsadził role, że w życiu i charakterach wykonawców można odnaleźć wyraźne podobieństwa do odtwarzanych przez nich postaci. Przewodniczący spółdzielni i sekretarz organizacji partyjnej Bukara, wiejski dzierżymorda, krętacz i oszust, gra satrapę Klaudiusza. Pełnym wahań Poloniuszem w amatorskim przedstawieniu w Głuchej Dolnej jest Puljo, zausznik i wspólnik Bukary. Z nimi i ich poplecznikami walczy tutejszy Hamlet - młody Skoko, który chce oczyścić dobre imię swego ojca, fałszywie oskarżonego o malwersacje. Próby w wiejskim zespole stają się odbiciem jego walki o sprawiedliwość z lokalnymi kacykami, z całą skorumpowaną kliką.

Chwyt "teatru w teatrze" pozwala obnażyć miałkość szermierzy idei sprawiedliwości społecznej, potęguje założony przez Bresana efekt przemieszania wzniosłości i trywialności.



(-)
Materiały Festiwalu
6 czerwca 2009