Dziś dyskusja wokół przedstawienia "Zbójcy"

Teatr Narodowy zaprasza na spotkanie Układ zbójecki - rozmowa wokół przedstawienia "Zbójcy"".

13 września 2014, godz. 16.00

sala Bogusławskiego / Zielony Bufet

"Teraz wolni jesteśmy! Towarzysze, w tej pięści czuję całą armię. Śmierć albo wolność!" - tak zagrzewa swoich towarzyszy do walki herszt Schillerowskich zbójców. Gdzie jest granica między walką o wolność a rozbojem? Między wolnością a bezprawiem? Kim dzisiaj byliby zbójcy Schillera? Partyzantką miejską, oburzonymi, kibolami? Kim byliby w Polsce w 2014 roku? XVIII-wieczny dramat Zbójcy stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat aktywizacji środowisk skrajnych i ich roli w sporach kulturowych, które ostatnio stają się coraz bardziej intensywne.

w dyskusji udział wezmą: Monika Płatek, Aleksander Smolar, Karolina Wigura, Michał Zadara

prowadzenie: Dorota Semenowicz

Monika Płatek - prawniczka, profesor kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielka i długoletnia prezeska Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. W latach 2002-2006 pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw ofiar przestępstw. Ekspertka ds. prawnych komisji sejmowych, Open Society Institute i Rady Europy. Zasiada w radzie programowej Fundacji Panoptykon.

Aleksander Smolar - politolog, publicysta, w latach 1989-1990 doradca ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1992-1993 doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Obecnie zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; członek International Forum Research Council w Waszyngtonie; członek Rady Dyrektorów Institute for Human Sciences przy Boston University. Od 1990 roku Prezes Fundacji Batorego.

Karolina Wigura - socjolożka, dziennikarka. Szefowa działu politycznego w Kulturze Liberalnej. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 roku została laureatką nagrody "Grand Press" w kategorii "Wywiad" za rozmowę z Jürgenem Habermasem. W 2012 roku otrzymała Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera za książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki.

Michał Zadara - reżyser teatralny, autor filmów niezależnych i instalacji wideo. Studiował wiedzę o teatrze i nauki polityczne w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole, reżyserię w krakowskiej PWST. Laureat Paszportu "Polityki" w kategorii "Teatr" w 2007 roku. W Teatrze Narodowym wyreżyserował Chłopców z Placu Broni Molnára (2007), Aktora Norwida (2012), za którego otrzymał Nagrodę im. Norwida oraz Zbójców Schillera (2014).

Dorota Semenowicz - pracowniczka działu literackiego Teatru Narodowego, autorka książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio (2013) i redaktorka prac zbiorowych, m.in. Między etyką a estetyką (2011), Garcia. Resztki świata (2014). Stopień doktora uzyskała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2009 roku współpracuje programowo z Malta Festival Poznań.

Przed spotkaniem odbędą się warsztaty dla młodzieży licealnej inspirowane dramatem Zbójcy Friedricha Schillera. Tematem warsztatów będzie pojęcie "buntu".

prowadzenie: Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek, Anna Rochowska

prowadzące warsztaty:

Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek - absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz dwuletniego kursu instruktorskiego "Arteterapia - Kultura Przeciwko Wykluczeniu". Pracuje w dziale literackim Teatru Narodowego. Animatorka, arteterapeutka, redaktorka. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Anna Rochowska - teatrolog, pedagog teatru. Od 1996 roku związana z TR Warszawa, gdzie realizuje program Edukacja w TR, za który otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie organizowanym przez Biuro Kultury m.st. Warszawy (2010). Prowadzi warsztaty w ramach kilku projektów edukacyjnych kierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej - starTeR, TR TiSZ, EdukaToR, a także warsztaty dla nauczycieli i seniorów.

wstęp wolny



(-)
Materiał Teatru
15 września 2014
Spektakle
Zbójcy