Dziś początek

W poniedziałek 7 października rozpoczyna się VIII edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek. W programie tego wyjątkowego wydarzenia znajdą się występy najlepszych teatrów lalkowych z całego świata specjalizujących się w przedstawieniach kierowanych do dorosłego widza.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek odbywa się w tym roku po raz ósmy. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie łamiące stereotyp łączący teatr lalek jedynie z przedstawieniami dla najmłodszych. W tegorocznym programie znalazły się występy londyńskiego teatru Rouge28 Theatre, ateńskiej grupy Merlin Puppet Theatre, pochodzącej z Barcelony Agrupación Señor Serrano oraz Włocha Gaspare Nasuto. Nie zabraknie również polskich artystów z Teatru PINOKIO, Walnego-Teatru czy Malabar Hotel. Przedstawienia teatralne dopełni pokaz filmu animowanego Chrisa Sullivana „Consuming Spirits" oraz wyjątkowa wystawa lalek teatralnych ze Słowacji.

Festiwal otworzy opowiadające historię ubogiego rybaka uwodzonego przez tajemniczą kobietę-żółwia przedstawienie grupy Rouge28 Theatre z Londynu – „Urashima Taro". W spektaklu poruszone zostały ważne tematy jak władza, pożądanie i śmierć. Opowieść została skonstruowana w oparciu o tradycyjną japońską mitologię wzbogaconą o zdobycze kulturowe współczesnego Zachodu. Aktorka Aya Nakamura występuje na scenie solo – towarzyszą jej jedynie naturalnej wielkości lalki. W spektaklu połączono elementy tradycyjnego japońskiego teatru Bunraku, grę żywego aktora, teatr cienia z projekcją video i Kamishibai – odmianą teatru papieru uważaną za początek Mangi.

Kolejnego dnia zobaczymy spektakl „Bacon" warszawskiego teatru Malabar Hotel. Inscenizacja ukazuje życie i twórczość jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy – Francisa Bacona. Grupa Malabar Hotel poprzez pryzmat twórczości artysty próbuje dokonać rekonstrukcji jego życia wewnętrznego – obaw, pragnień oraz wspomnień. Jako materiał literacki wykorzystano fragmenty utworów Szekspira i T. S. Eliota wzbogacone o elementy tekstu autorskiego. Całość tworzy intrygujący kolaż literacko-artystyczny, w którym wątki biograficzne przeplatają się z motywami z dzieł Bacona.

We środę widzowie prowadzeni przez hiszpańskich artystów z Agrupación Señor Serrano będą mieli okazję przenieść się do świata „Katastrofy". Przedstawienie opowiada o współczesnej cywilizacji naznaczonej klęskami. Wykorzystane w spektaklu żelkowe misie doświadczają trzęsień ziemi, wycieków ropy, wojen i eksterminacji. Artyści z Agrupación Señor Serrano zadają pytanie o różnicę pomiędzy katastrofą naturalną, tą spowodowaną przez człowieka a ludzką tragedią. Wokół sceny zamontowane będą trzy ekrany, które zanurzą widza w rzeczywistości chaosu, gry i destrukcji. Agrupación Señor Serrano w swoim przedstawieniu łączy performance, taniec, video oraz technologie interaktywne.

We czwartek obejrzymy dwa spektakle. Wystąpi Gaspare Nasuto ze swoim przedstawieniem nawiązującym do tradycyjnego neapolitańskiego teatru lalek oraz Walny-Teatr z Warszawy. Inscenizacja „Pulcinella de Mare" opowiada historię Poliszynela (wł. Pulcinella) – tradycyjnej postaci włoskiej commedia dell'arte. Imię wywodzi się od słowa „pulcino" oznaczającego pisklę i odnosi się do jego charakterystycznego, przypominającego ptasi dziób nosa. Z kolei przedstawienie „Dziadek" autorstwa Walnego-Teatru przeniesie widzów w świat dzieciństwa. Na scenie radość z prostych czynności życiowych przeplata się z trudnymi, nieraz bolesnymi doświadczeniami: chorobą, śmiercią bliskich, etc. Rozpoczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie tych dwóch postaci stanowi oś dramaturgiczną przedstawienia.

W piątek 11 października zobaczymy spektakl oparty na nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE (2011) oraz nagrodzonej Paszportem Polityki (2010) powieści „Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza. W inscenizacji Teatru PINOKIO dochodzi do zderzenia świata bogów, a raczej popkulturowych bożków i ludzi, które ujawnia szereg interesujących i zaskakujących prawd dotyczących kondycji człowieka.

Ostatniego dnia swoje przedstawienie zaprezentuje grupa Merlin Puppet Theatre. Akcja „Clown's houses" rozgrywa się w jednym budynku, w pięciu mieszkaniach należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich zmagania z rzeczywistością prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu, pełne lęków, obsesji i samotności. Autorzy inscenizacji nie próbują  dokonać egzystencjalnej analizy, skupiają się na ukazaniu dramatu współczesnego życia. W spektaklu „Clown's houses" wykorzystano różne techniki lalkarskie m.in. marionetki czy teatr przedmiotu oraz teatr cienia.

Tego samego dnia o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu Chrisa Sullivana „Consuming Spirits", po którym poznamy werdykt jury tegorocznej edycji festiwalu. Film jest kroniką życia trzech osób mieszkających w miasteczku Magguson, które pracują dla miejscowej gazety The Daily Suggester. Gentian Violet, Victor Blue i Earl Gray zdają się być dobrymi znajomymi, ale okazuje się, że mają za sobą trudne doświadczenia i wspólną tajemniczą przeszłość.

Dodatkowo, w trakcie trwania festiwalu w sali Instytutu Teatralnego będzie można oglądać wystawę lalek z teatralnych inscenizacji „Fausta" pochodzących z terenów Słowacji. Postać doktora, który zawarł umowę z diabłem szerzej znana dzięki dramatowi Johanna Wolfganga Goethe z roku 1808 r. po raz pierwszy została opracowana przez wędrownych lalkarzy. Na wystawie zaprezentowane zostaną słowackie marionetki z postaciami Fausta, Małgorzaty, Mefistofelesa, Wagnera, diabłów, aniołów, smoków, czarownic oraz innych fantastycznych stworzeń.

PROGRAM:

Poniedziałek, 7.X godz. 20.00
„URASHIMA TARO "
reż. Paul Piris, Rouge28 Theatre, Wielka Brytania

Wtorek, 8.X godz. 20.00
„BACON",
reż. Marcin Bartnikowski, Teatr Malabar Hotel, Polska

Środa, 9.X godz. 20.00
„KATASTROFA"
reż.Àlex Serrano, Pau Palacios, Agrupación Señor Serrano, Hiszpania

Czwartek, 10.X, godz. 17.00
„PULCINELLA DI MARE"
reż. Gaspare Nasuto, Włochy

godz. 20.00
„DZIADEK"
reż. Adam Walny, Walny-Teatr, Polska

Piątek, 11.X, godz. 20.00
„BALLADYNY I ROMANSE"
reż. Konrad Dworakowski, Teatr PINOKIO, Polska

Sobota, 12.X, godz. 17.00
"CLOWN'S HOUSES"
reż. Dimitris Stamou, Merlin Puppet Theatre, Grecja

godz. 18.00
projekcja filmu „CONSUMING SPIRITS"
(130 min.), reż. / dir. Chris Sullivan, 2012, USA

7-12.X
Wystawa: „Panoptikum Lalek albo faustowskie refleksje. Postać Fausta w tradycyjnym objazdowym teatrze lalek dla dorosłych XIX i XX wieku na Słowacji."

 



Justyna Kuska
Materiał organizatora
7 października 2013