Dziś rozpoczyna się druga edycja festiwalu

Pokazy 10 premierowych ekranizacji teatralnych odbędą się w dwóch miejscach: w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium i w Kinie Kultura. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

Przed nami trzy dni wypełnione teatralno-filmowymi projekcjami i wydarzeniami towarzyszącymi. W dniu otwarcia TEATROTEKI FEST (9 lutego o 20:30) dla widzów festiwalu zagra Włodek Pawlik (ubiegłoroczny juror festiwalu), który wykona jazzowe improwizacje inspirowane spektaklami Teatroteki oraz utwory ze swoich płyt.

Festiwal będzie także okazją do spotkań z twórcami prezentowanych spektakli i rozmów. Po każdym pokazie w Teatrze Collegium Nobilium zaprosimy na dyskusje z artystami, które prowadzić będą studenci Akademii Teatralnej i dziennikarze. Wezmą w nich udział m.in. Elżbieta Chowaniec, autorka "Gardenii", Barbara Białowąs, reżyserka "Dziecka", Sławomira Łozińska i Zygmunt Malanowicz - aktorzy grający w "Cichej nocy", kompozytor muzyki do tego spektaklu Tomasz Opałka czy reżyser "Dzielnych chłopców" Szymon Waćkowski. W festiwalowej kawiarni na gości TEATROTEKI FEST czekać będą wzmacniające zestawy złożone z kawy i ciasta.

Najważniejsze będą jednak wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ekranizacje spektakli, które cechuje w tym roku duża różnorodność. Ich bohaterowie to między innymi kibice piłki nożnej, rodzice starający się o adopcję, nieszczęśliwie zakochani nieudacznicy i rodziny zasiadające do wigilijnego stołu. Teatrotekowe opowieści są przewrotne, groteskowe, czasami przerysowane, ale zawsze wyraziste, ciekawe i aktualne w kontekście poruszanych problemów.

Festiwal będzie odbywał się w dwóch miejscach: w Teatrze Collegium Nobilium oraz w znajdującym się "po sąsiedzku" Kinie Kultura. Liczymy, że dzięki temu tegoroczne projekcje obejrzy nawet dwa razy więcej widzów niż przed rokiem (wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny). Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.teatroteka.com.pl. W trakcie festiwalu widzowie będą mogli za jej pośrednictwem głosować na najlepsze ich zdaniem ekranizacje.

Główne nagrody przyzna w tym roku siedmioosobowe Jury. W tym gronie znaleźli się: Danuta Stenka (aktorka teatralna i filmowa), Roman Gutek (prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty), Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Kalina Zalewska (krytyk teatralny, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr"), Małgorzata Semil (tłumacz, przewodnicząca sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramatopisarka, laureatka Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny i filmowy, laureat Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST).

Odliczając godziny do pierwszej projekcji polecamy Państwa uwadze zwiastuny wszystkich 10 teatrotekowych propozycji. Znajdą je Państwo na kanale YouTube Teatroteki Fest. Festiwal jest także obecny na portalu e-teatr, na którym młodzi krytycy z Nowej Siły Krytycznej każdego dnia będą publikować recenzje, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Śledźcie nasze relacje na Facebooku, na którym publikujemy nie tylko zapowiedzi, zdjęcia i najświeższe wieści, ale także materiały zza festiwalowych kulis.

___

Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal adresowany jest do widzów powyżej 16-tego roku życia.



(-) (-)
Materiał organizatora
9 lutego 2018