Egzotyczne obrazy z piasku

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na drugą odsłonę cyklu "Małe formy teatralne" - premierę "Z piasku". Spektakl przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży. To adaptacja powieści marokańskiego autora, tworzącego w języku francuskim, mieszkającego od lat w Paryżu członka prestiżowej Akademii Goncourtów Tahara Ben Jellouna.

Tahar Ben Jelloun urodził się w Maroku, studiował filozofię, socjologię i psychiatrię. Do Francji wyjechał w 1971 roku, wydał powieść "Harrouda", wysoko ocenioną przez Samuela Bec-ketta i Rolanda Barthesa. W Polsce ukazały się jego powieści: "Dziecko piasku" i "Święta noc" (wydane w jednym tomie nakładem PIW) i "To oślepiające, nieobecne światło" (Wydawnictwo Karakter). Autor odwołuje się do arabskiej tradycji, baśni i legend, ale porusza tematy niewygodne i trudne: problem tożsamości płciowej, pozycji społecznej kobiet, imigracji.W "Z piasku" - egzotycznej opowieści Ahmad rodzi się jako dziewczynka, ósma córka mężczyzny, który nie może doczekać się męskiego potomka.

Stłamszona tożsamość staje się źródłem frustracji, buntu i agresji. Mały, a potem dorastający Ahmad próbuje wykrzyczeć własną tożsamość, własne "ja", które usiłuje zbudować i odkryć.

Opowieść snuta jest przez kilku narratorów, narracje są wzajemnie sprzeczne i niejasne, autor celowo nie pozwolił odbiorcy na zrekonstruowanie historii. - Powieść, na podstawie której powstał spektakl, jest bardzo interesująca, choć trudna.

Dla potrzeb spektaklu została bardzo skrócona - mówi Maria Wojtyszko, kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Lalek i dramaturg "Z piasku". - Jej autor jest pisarską gwiazdą, bardzo znaną we Francji, ale bardzo mało popularną w Polsce - dodaje.

- Fabuła została potraktowana przez pisarza drugoplanowo, Tahar Ben Jelloun na pierwszym planie postawił rytm, napisał powieść pięknym językiem. Aktorzy będą mówić poematy prozą okraszone muzyką. Język powieści jest wyszukany, brzmi jakby pochodził z "Baśni z tysiąca i jednej nocy" - zapowiada Pia Partum, reżyserka spektaklu, która warsztatu teatralnego uczyła się m.in. od Mariusza Trelińskiego, Andrzeja Seweryna i Jerzego Jarockiego.

Akcja "Z piasku" toczyć się będzie na przedmieściu wielkiego miasta. Niektóre środki wyrazu zostały zapożyczone od współczesnych subkultur (stądprojekcje filmowe obrazujące świat graffiti), a do scenerii marokańskiej będą czynione tylko dalekie aluzje.

- Celowo przenoszę przedmieścia marokańskie do bliżej nieokreślonych przedmieść wielkich miast, gdzie można spotkać grafficiarzy mażących po murach w poszukiwaniu własnej tożsamości, obrazujących i podkreślających odnalezione "ja" przez graffiti - tłumaczy Pia Partum.

***

Premiera dziś, 1 marca, o godz. 19.00 we Wrocławskim Teatrze Lalek, pi. Teatralny 1. Następny spektakl zostanie pokazany w sobotę, 2 marca, o tej samej porze. Bilety od 15 do 25 zł.



Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
1 marca 2013
Spektakle
Z piasku
Portrety
Pia Partum