Ekspresja rocka i magia tańca

Po kilkumiesięcznej przerwie na scenę Teatru Muzycznego powraca niezwykłe przedstawienie – miscenium rockowe „Łajza”. Powrotowi towarzyszy premiera płyty DVD będącej jego zapisem.

Niezwykłe widowisko artystyczne, miscenium rockowe. Nowatorskie widowisko taneczne – to gratka nie tylko dla fanów tańca. Coś dla siebie odnajdą tu również miłośnicy muzyki, a szczególnie – mocniejszych brzmień.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o utwory, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego NORMALSI. Obecnie w skład kapeli wchodzi czterech muzyków: Piotr 'Chypis' Pachulski (wokal, gitary), Mirek 'Koniu' Mazurczyk (gitara), Przemek Wyrwas (gitara basowa), Grzesiek Szelewa (perkusja). Ekspresyjne teksty NORMALSÓW autorstwa Arka i Piotra Pachulskich zostały wybrane z trzech albumów zespołu, by utworzyć jedną spójną opowieść.

Historia znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Bez miłości i wskazówek na dalszą drogę życia. ...Historia życia zdeterminowana brutalnością miasta i przestępczego świata tocząca się na tle walki o władzę oraz zubożałego moralnie i materialnie społeczeństwa.

Oprawa taneczna, za którą odpowiada reżyser i choreograf Teatru Muzycznego w Łodzi Artur Żymełka, stanowi innowacyjną interpretację fabuły. Tradycyjny balet dostaje zastrzyk 'inności' w postaci nowoczesnych technik tanecznych. A. Żymełka jest również autorem scenografii.

Niekonwencjonalny pomysł połączenia rockowych piosenek granych „na żywo" z barokowymi utworami J.S. Bacha w interpretacji Michała Jelonka z pewnością przykuje uwagę nawet bardzo wybrednych widzów. Różnorodność form, zarówno tanecznych jak i muzycznych, synteza muzyki poważnej ze współczesną, sztuki wysokiej z uliczną, z pewnością zaintryguje zarówno młodzież, jak i dojrzalszych widzów.

Nagroda Choreografa Roku za spektakl "Łajza" dla Artura Żymełki
Nagroda Tancerza Roku za spektakl "Łajza" dla Oskara Świtały
Złota maska od łódzkich recenzentów teatralnych

 

„Łajza – miscenium rockowe" to połączenie baletu i tańca nowoczesnego, zawieszonych na grunge'owym stelażu 20 piosenek Normalsów, wspomaganych przez Michała Jelonka, wszechstronnie utalentowanego skrzypka, który wycisza atmosferę sonatami Bacha po drapieżnych melodyjnych piosenkach łódzkiego zespołu [...] Chropowata muzyka Normalsów i charakterystyczny głos Chypisa doskonale sklejają się z nowoczesnym i dynamicznym tańcem."
Gazeta Wyborcza

„Miscenium rockowe Łajza jest już zapraszane do pokazów w różnych miastach - już 7 czerwca spektakl zobaczą widzowie warszawskiej Sali Kongresowej. Siła łódzkiej „Łajzy" mieści się w jej bezpośredniości. To czysty, krwisty rock, zobrazowany tańcem o precyzyjnym i istotnym przesłaniu. Klarowną opowieść niosą trafiające do każdego emocje i energia, która udziela się natychmiast, od pierwszych taktów i scen, a później nie opuszcza jeszcze długo po wyjściu z teatru"
Dziennik Łódzki

„Proste prawdy i tęsknoty ubrane zostały w ruch sceniczny i różne odmiany tańca [...] Całość, określona mianem miscenium, ma w sobie coś ze zbioru refleksyjnych wideoklipów, w których Normalsi rządzą."
Express Ilustrowany



(-)
Materiał Teatru
9 stycznia 2016
Spektakle
Łajza