Europejska nominacja dla teatru Pieśń Kozła

Wrocławski teatr jest kandydatem do przyszłorocznej nagrody Nowe Teatralne Rzeczywistości przyznawanej jako druga odsłona Premio Europa per il Teatro. Europejska Nagroda Teatralna to jedno z najważniejszych europejskich wyróżnień w dziedzinie teatru.

Ufundowaną w 1987 roku Europejską Nagrodę Teatralną otrzymali dotąd tylko dwaj polscy twórcy: Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski, który został wyróżniony właśnie w kategorii Nowe Teatralne Rzeczywistości. To wyróżnienie, przyznawane od 1990 roku, przypada w udziale artystom, którzy odkrywają dla teatru nowy język. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości artystom indywidualnym oraz instytucjom teatralnym, których dzieła pogłębiają porozumienie i więź pomiędzy ludźmi. W jury zasiadają wybitni znawcy teatru z całej Europy. Jej prestiż branżowy można porównać do filmowego Oscara.

Teatr Pieśń Kozła jest jedynym kandydatem z Polski w kolejnej, 14. edycji Premio Europa. Działający od 13 lat wrocławski zespół należy już do czołówki europejskiej awangardy teatralnej. Wywodzi się z tradycji polskiego teatru laboratoryjnego, a jego poszukiwania nowego teatralnego wyrazu lokują się zwłaszcza w przestrzeni głosu i muzyki. 

Spektakl "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" zdobył najważniejsze nagrody na słynnym Fringe Festiwal w Edynburgu w 2004 roku. W roku 2007 "Macbeth" zrealizowany w koprodukcji z Royal Shakespeare Company w Stratfordzie w ramach światowego festiwalu dzieł wszystkich Szekspira był pierwszą polską prezentacją teatralną na deskach tej słynnej sceny.

To przy okazji tego spektaklu, który polską premierę miał w ubiegłym roku, zrodziła się nowa metoda pracy zespołu. - Wkraczamy do teatru dramatycznego i sprawdzamy, jak możemy wykorzystać, obok pieśni i ruchu, także poezję - wyjaśniał szef teatru Grzegorz Bral.
(mb)



Magda Podsiadły
Gazeta Wyborcza Wrocław
14 maja 2009