Fajnie być Bogiem!...?

Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Zapraszamy Państwa na VI edycję Festiwalu, która rozpoczął się już wczoraj i potrwa do 30 kwietnia. Podczas tegorocznej edycji na deskach Teatru Wybrzeże zaprezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu oraz naszą najnowszą premierę

FAJNIE BYĆ BOGIEM!...?

Tegoroczne festiwalowe przedstawienia, poza oczywiście niekwestionowaną  wartością artystyczną, łączą pewne wspólne tematy, które najlepiej wyraża  stwierdzenie »Fajnie być bogiem!...? «, z pewną jednak domieszką wątpliwości. W  naszych fajnych czasach, gdzie wszyscy są fajni - no może kilkoro mniej, gdzie  najważniejsze by było fajnie i sami jesteśmy najfajniejsi, gdzie ta fajność jest  wartością najwyższą i fajny człowiek jest w centrum dajemy sobie nieograniczone  prawa, również w sprawach pierwszych i ostatecznych. Jak chcą niektórzy nie ma  już Boga, Stwórcy wszechrzeczy, jest tylko fajny człowiek. I automatycznie  odwracają nam się wszelkie hierarchie, wszelkie wartości. Bo skoro fajny  człowiek jest na samym szczycie, to trzeba odrzucić prawa pochodzące od Boga i  ustalać prawa własne, budować nowy świat, który tamtym, nadzwyczaj już  opresyjnym prawom nie podlega, który rządzi się swoimi pragmatycznymi, zmiennymi  zasadami. Nie ma już nic stałego. Nic na czym można się oprzeć, do czego się  odnieść, ku czemu, poza fajnością, dążyć. A koszty tego dążenia, tego postępu  nie są ważne. Ważne by łamać niewygodne prawa i przekraczać granice. Moralne,  etyczne, ludzkie - do niedawna. I w tym fajnym świecie każdy staje się dla  siebie bogiem. Żeby tylko dla siebie! Każdy fajny chce być bogiem dla drugiego,  dla grupy, dla społeczności. Żąda dla siebie szczególnych praw. A że drugi  człowiek staje się przedmiotem... To przecież Ja jestem bogiem. Moje  przyjemności, kaprysy, utopie i rozkosze są najważniejsze. Jestem bogiem. Fajnym  bogiem. Ale czy FAJNIE BYĆ BOGIEM!...?

Już dzisiaj zaprezentujemy BALLADYNĘ (ale nie Słowackiego lecz Marcina Cecko)  w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Jutro w Sopocie pokażemy UFO. KONTAKT  autorski spektakl Iwana Wyrypajewa. Obaj twórcy, to laureaci dwóch ostatnich  Paszportów Polityki. W najbliższą środę na Dużej Scenie odbędzie się premiera  CZAROWNIC Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy. W czwartek zapraszamy do Sceny  Kameralnej, na LUBIEWO w reżyserii Piotra Siekluckiego, zwycięski spektakl  ostatniego Festiwalu Prapremier. W piątek i sobotę pokażemy Gdański Spektakl  Roku, kontrowersyjne i szeroko komentowane AMATORKI w reżyserii Eweliny  Marciniak, kilkakrotnie już wyróżnianej, wschodzącej gwiazdy polskiej reżyserii  teatralnej. W sobotę i niedzielę czeka nas spotkanie z PAWIEM KRÓLOWEJ,  teatralną adaptacją uhonorowanej nagrodą Nike powieści Doroty Masłowskiej w  brawurowej reżyserii debiutującego Pawła Świątka. W niedzielę i poniedziałek  przybędzie do nas kolejny obiekt latający - NIETOPERZ, inkrustowany słynnymi  ariami ze Straussowskiej ZEMSTY NIETOPERZA wg scenariusza i w reżyserii  opromienionego licznymi europejskimi wyróżnieniami Kornéla Mundruczó. W przyszły  poniedziałek zaprezentujemy skandalizujący jeszcze nie tak dawno SHOPPING AND  FUCKING w reżyserii dobrze nam znanego i nie tylko w naszym regionie  nagradzanego Grzegorza Wiśniewskiego. Zakończy nasz Festiwal w przyszły wtorek  najnowszy spektakl wrocławskiej PWST Caryl Churchill LOVE & INFORMATION  Moniki Strzępki, która po raz pierwszy od dłuższego czasu reżyseruje innego  autora tekstu, Paweł Demirski jest tym razem tylko tłumaczem. Na ostatni tydzień  kwietnia szykuje się więc w Trójmieście ekscytująca konfrontacja twórców już  uznanych za mistrzów i błyskotliwych debiutantów. Już bogów i o boskiej pozycji  marzących -:)

O FESTIWALU Festiwal Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd najciekawszych,  najwybitniejszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych  spektakli prezentowanych na polskich scenach. Dotąd odbyło się V zasadniczych,  wiosenno-letnich edycji Festiwalu oraz jesienne aneksy do edycji IV i V. To  dzięki naszemu festiwalowi trójmiejska publiczność mogła zobaczyć mistrzowskie  przedstawienia Jerzego Jarockiego, Grzegorza Jarzyny i Krystiana Lupy, słynne,  oryginalne spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Jana Klaty, Mai Kleczewskiej i  duetu Demirski i Strzępka. Ogromny rozgłos i entuzjastyczne oceny zyskała DANUTA  W., premierowo zaprezentowana przez Krystynę Jandę właśnie na naszej scenie  podczas ostatniej jesiennej edycji! Przez naszą scenę dzięki Festiwalowi  Wybrzeże Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich  kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać obok Krystyny Jandy m.in. Danutę  Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Danutę Szaflarską, Kingę Preiss, Katarzynę  Figurę, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana  Englerta, Tomasza Karolaka i Zbigniewa Zapasiewicza.



(-)
Materiał organizatora
23 kwietnia 2013