Ferie z Teatrem Baj Pomorski i Karnawałowa niedziela

Jak tworzyć muzykę w teatrze? W jaki sposób tekst literacki ożywa na scenie? Na czym polega praca scenarzysty, reżysera i scenografa? Jak plastycznie odzwierciedlić otaczającą nas rzeczywistość? I jak pobudzić wyobraźnię, by za pomocą figur geometrycznych stworzyć własne dzieło sztuki?


Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można odnaleźć w trakcie trzech rodzajów warsztatów, jakie przygotował Teatr "Baj Pomorski". Zajęcia poprowadzą: Aneta Tulisz-Skórzyńska - kierownik pracowni plastycznej i scenograf, Krzysztof Zaremba – kierownik muzyczny teatru oraz Magdalena Jasińska – kierownik literacki i teatrolog.

czas trwania jednego warsztatu: 1.5 godziny
koszt uczestnictwa: 10 zł
liczba miejsc: ograniczona (jedna grupa może liczyć do 20 osób)

Wszystkie warsztaty odbywają się w godzinach: 14.00-15.30

WARSZTATY:
1. Scenariusze wyobraźni - zabawy teatralne
Prowadzi: Magdalena Jasińska - kierownik literacki, teatrolog
Wiek: 6-8 lat
Termin: 4 lutego i 11 lutego 2014

2. Warsztaty muzyczne
Prowadzi: Krzysztof Zaremba - kierownik muzyczny
Wiek: 6-9 lat
Termin: 5 lutego i 12 lutego 2014

3. Geometrysowanie- warsztaty plastyczne
Prowadzi: Aneta Tulisz-Skórzyńska - kierownik pracowni plastycznej, scenograf
Wiek: 8-10 lat
Termin: 6 lutego i 13 lutego 2014

9 lutego o godz. 12.00 pierwszy tydzień ferii teatralnych w Baju Pomorskim zakończy Karnawałowa niedziela. Po przedstawieniu "Dziób w dziób" w reż. Zbigniewa Lisowskiego odbędą się zabawy i konkursy. Mile widziany strój karnawałowy!

"Dziób w dziób" Maliny Prześlugi, dramat, którego prapremierę przygotował w toruńskim teatrze Baj Pomorski jego dyrektor Zbigniew Lisowski, to jeden z wielu ostatnio spektakli, które w mało dydaktycznej (a przez to atrakcyjnej) formie podejmują wysiłek kształtowania postaw młodego widza, a moim zdaniem dobrze zrobiony teatr świetnie się w tej roli spełnia. Forma - zarówno tekst, jak inscenizacja - jest tu sprawnym wehikułem do przeniesienia istotnych treści. Przeniesienie to dokonuje się, co ważne, w sposób inteligentny, mądry, a chwilami zabawny. Głównym tematem tego przedstawienia jest wezwanie do tolerancji i do nieulegania łatwym identyfikacjom ("Rządzą gołębie, tylko gołębie", a reszta świata to wrogowie). I autorka, i reżyser, nie przechodzą jednak na szczęście cienkiej czerwonej linii oddzielającej "warte pochwały postawy" od postaw "jedynie słusznych".

(Joanna Ostrowska, Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona druga)



(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2014
Spektakle
Dziób w dziób