Festiwal już na pełnych obrotach
Siódmą edycję Brave Festival otworzył I Made Djimat . Trudno o innego artystę, który w kontekście maski, mógłby równie wyraziście wymownie przedstawić główną ideę tegorocznego festiwaluPubliczność, która tłumnie przybyła na otwarcie festiwalu, mogła przez około 2 godziny przenieść się w podróż na jedną z najpiękniejszych i najbogatszych kulturowo wysp, jaką jest Bali.
A co czeka nas w poniedziałek? O godzinie 17. na Scenie Głównej Teatru Polskiego odbędzie się ponowny występ Reza Mazandarani - irańskiego muzyka i wykonawcy poezji improwizowanej, któremu towarzyszyć będzie wokalistka Malihe Moradi oraz instrumentaliści grający na tradycyjnych perskich instrumentach.
O 19. W Centrum Sztuki Impart wystąpi koreańska formacja Be-Being, która w swoich spektaklach łączy tradycyjne instrumenty i klasyczne formy teatralne z elementami nowoczesnych sztuk wizualnych. W ten sposób tworzą oni dziełototalne, będące połączeniem muzyki, tańca, video oraz teatru, które sięga w głąb koreańskich rytuałów.
Na zakończenie dnia, o godzinie 21,. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będziemy mogli podziwiać animistyczny rytuał w wykonaniu plemienia Sahariya. To ostatni pierwotny lud wschodniego Radżasthanu w północno-zachodnich Indiach, którego członkowie nazywani są Ludźmi Lasu. W Teatrze Współczesnym zaprezentują taniec Swang, w którym tancerze, przyakompaniamencie śpiewu i muzyki, naśladują innych ludzi, zwierzęta, a nawet bóstwa i demony.
W poniedziałek warto także odwiedzić salę NOT Kina Warszawa, by w ramach przeglądu filmowego obejrzeć trzy niezwykłe filmy. Pierwszym z nich jest nominowana do Oscara"Opowieść o płaczącym wielbłądzie", stanowiąca wzruszającą opowieść o mieszkańcach pustyni Gobi, którzy próbują za pomocą rytuałów ingerować w prawa natury. Kolejny, Zimbabweński film "Ithemba", przedstawia opowieść o niepełnosprawnych uczniach Szkoły im. Króla Jerzego VI w Bulawayo. Natomiast "Prostytucja za zasłoną" to mocny i przekonujący dokument o kobietach lekkich obyczajów. Za realizację tego materiału reżyserka została ukarana dożywotnim zakazem wstępu do Iranu i niejednokrotnie grożono jej śmiercią. Filmy będą wyświetlane kolejno o godzinie 16., 18. i 20.
Matylda Dudek
Materiały Organizatorów
5 lipca 2011