Festiwal Malta sięga do korzeni!

Transe Express ponad głowami widzów. Festiwal otworzy kolorowa parada przygotowana przez francuski zespół Transe Express. 21 czerwca ulicami Poznania – z placu Wolności na plac Adama Mickiewicza – przejdą tancerze, akrobaci, muzycy oraz pięciometrowe diwy. Finałem parady będzie nowa wersja spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku.

Trzy wielkie postaci suną magicznie przez tłum. Krystaliczne głosy śpiewaczek zamieniają ulice w salę operową. Ich głosom towarzyszy rytmiczny marsz wojskowych bębniarzy – oto parada „Divas", w której obok aktorów kroczyć będą też mieszkańcy Poznania! Jej finałem będzie nowa wersja spektaklu „Mobile Homme", który Transe Express pokazał na Malcie 25 lat temu. Specjalną choreografię wykona akrobata – tajemnicza postać „Pignouf" – błazen, który pokaże swoją prawdziwą twarz, gdy bębniarze wzniosą się na dźwigu ponad głowy widzów.

Twórczość Coetzee'ego powraca w premierowej odsłonie

Sceniczną adaptację „Hańby" Johna Maxwella Coetzee'ego przygotowuje Maciej Podstawny. Spektakl na podstawie jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera będzie największym teatralnym wydarzeniem festiwalu! Spektakl jest koprodukcją festiwalu Malta i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

John Maxwell Coetzee w fascynujący sposób, bezpośredni, a zarazem niezwykle powściągliwy łączy w swojej powieści wątki historyczne, społeczne, etyczne i egzystencjalne. Dla twórców przedstawienia kluczowy będzie temat odpowiedzialności i empatii, etycznych i wyobrażeniowych granic i ograniczeń. W kontekście ostatnich debat wywołanych akcją #metoo opisywane przez autora przemocowe relacje w sferze zawodowej i prywatnej nabrały szczególnej mocy. Nie chodzi o publicystyczny komentarz na temat ostatnich wydarzeń, lecz o namysł nad granicami wyobraźni. Dotyczy on zarówno sfer etyki, jak i samego teatru.

Twórczość Johna Maxwella Coetzee'ego zagości na festiwalu po raz trzeci. W 2012 roku w programie Malty znalazł się spektakl „Hańba" w reżyserii Kornela Mundruczó. W tym samym roku odbyła się również prapremiera opery „Slow Man" flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa z librettem samego noblisty, adaptacja jego powieści „Powolny człowiek". Spektakl wyreżyserowała Maja Kleczewska.

Premiera spektaklu „Hańba" w reżyserii Macieja Podstawnego odbędzie się 27 czerwca o godzinie 19:00 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolejne spektakle: 28 i 29 czerwca. Bilety w cenie 15 zł będą dostępne od połowy maja.

Teatr na placu Wolności – o figurze, wyobrażeniach i snach artysty

Na teatralnej scenie w samym sercu festiwalu będzie można obejrzeć spektakle młodych, ale rozpoznawalnych już twórców polskiego teatru. Wszystkie projekty łączy figura gwiazdy: artysty, aktora lub muzyka. Twórcy z ironią i humorem przyglądają się wyobrażeniom, aspiracjom i marzeniom swoich bohaterów. Wieczory z teatrem na placu Wolności są otwarte i darmowe!

W programie sceny na placu Wolności pięć spektakli. Razem z Klaudią Hartung-Wójciak wyruszymy na poszukiwania nieoczywistych i odrzuconych portretów słynnego teatralnego kochanka w spektaklu „Szukając Romea". Magda Szpecht wspólnie z choreografką i performerką Weroniką Pelczyńską w spektaklu „Dziś są moje urodziny" przyjrzą się postaci kobiety-artystki. To osobisty i historyczny spektakl z pogranicza tańca i wykładu performatywnego, który redefiniuje pojęcia władzy i przywództwa. O zaskakującej teorii spiskowej na temat polskiej bohemy lat 60. XX dowiemy się ze spektaklu „Kalifornia nieśmiertelni" Justyny Litkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka. Młodzież licealna pochyli się nad figurą artysty w spektaklu przygotowanym pod opieką Andrzeja Pakuły. Całość otworzy kabaret, stand-up, recital Marii Dąbrowskiej oraz Jakuba Skrzywanka, czyli „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi".

Teatr w ruchu: Poznań na Malcie

Festiwal Malta to nie tylko podróż po światowych premierach. W ramach programu Poznań na Malcie prezentujemy również twórców, zespoły teatralne i instytucje kultury z Poznania. Zarówno teatry instytucjonalne, jak i alternatywne; premiery, jak i spektakle repertuarowe. Nie inaczej będzie w tym roku. Przygotuj się na kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych!

Teatr Polski przedstawi spektakl „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi" w reżyserii Wiktora Rubina, pytając, o czym pisałaby Maria Konopnicka, gdyby żyła w naszych czasach? Polski Teatr Tańca wystawi dwa jubileuszowe spektakle nawiązujące do historii PTT: premierowe „Śledztwo" w reżyserii Mirosława Różalskiego oraz „45" w reżyserii Jacka Przybyłowicza. W programie teatru również portugalski „Fobos" w choreografii Bruna Duarte.

Strefa WolnoSłowa tym razem zaprezentuje na deskach Sceny Wspólnej spektakl „Zwierzęta" w reżyserii Alicji Borkowskiej. Po raz szósty odbędzie się festiwal Młoda Malta! W dniach 3-6 czerwca w Collegium Da Vinci ponownie spotkają się młodzi ludzie z różnych części świata. Scena Robocza ma dla widzów cztery propozycje. „Bromance" w reżyserii Michała Przybyły i Dominika Więcka oraz „Michaś" Mike'a Urbaniaka zmierzą się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny". Weronika Fibich w projekcie społeczno-teatralnym „Popytka" przedstawi losy wędrujących Czeczenek, a Mateusz Atman, Aneta Groszyńska i Agnieszka Jakimiak przedstawią przygotowany wspólnie z młodzieżą eksperyment „Władca much". Fundacja Barak Kultury zaprosi na spektakle w reżyserii Przemka Prasnowskiego: „Rezerwat" Antykabaretu Barbarzyńcy PL oraz „Całe życie w dresach" i „Kiedy będę duży" formacji Ba-Ku teatr. Natomiast Republika Sztuki Tłusta Langusta z Wojciechem Wińskim pokaże „Zryw" – poklejoną z polskich sprzeczności i pragnień rekonstrukcję Powstania Wielkopolskiego; oraz koncert zespołu Morga.

We współczesnym świecie teatru granice między dyscyplinami zacierają się. Na teatralnych deskach Malty od lat program taneczny przygotowuje Joanna Leśnierowska w ramach Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Co ważne – tym roku Stary Browar Nowy Taniec świętuje 15-lecie działalności! W programie twórcy polskiej choreografii: Anna Nowicka, Agata Siniarska, Paweł Sakowicz oraz spotkania z twórcami międzynarodowymi, między innymi: Sofia Diaz i Vitor Roriz z Portugalii, Chiara Bersani z Włoch oraz brazylijskim duetem Quatro.

Międzynarodowe spotkanie Armii jednostki

Zaproszeni przez Nástio Mosquito artyści z różnych części świata, odmiennych kontekstów kulturowych i społecznych staną się członkami Armii jednostki. Ich różnorodne praktyki artystyczne pokażą, jak złożony jest temat wojny i pokoju. Wszyscy zaproszeni twórcy zaprezentują swoje prace w Polsce po raz pierwszy!

Przed nami happening audiowizualny oraz spektakl-koncert Nástio Mosquito. Kelly Schacht zaskoczy kilkukrotnie widzów działaniami performatywnymi site specific. Benjamin Abras zaprosi do wspólnego doświadczenia wielokulturowości przez formę tanecznych warsztatów. Nie zabraknie spektakli tanecznych, które zaprezentują Alice Joana Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouan Mriziga. Priscila Rezende zaprosi publiczność do bezpośredniego kontaktu w swojej performatywnej interwencji miejskiej. W ramach Idiomu obejrzymy również immersyjną instalację audiowizualną Vica Pereiro, program filmowy obejmujący wybrane produkcje platformy Geração 80 skupiającej młodych angolskich filmowców oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej.



(-) (-)
Materiał organizatora
8 maja 2019