Festiwal Nauki

Instytut Teatralny włączy się w tegoroczny Festiwal Nauki, organizując u siebie 19 września finałowy wykład projektu "Teatr Publiczny. Przedstawienia", a 20 września - "Teatranki".

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki w Instytucie Teatralnym 19 września o godz. 18:00 odbędzie się finał naukowego, multimedialnego projektu badania historii polskiego teatru od roku 1765 do dziś. W każdej jego odsłonie przedstawienie teatralne było traktowane jako miejsce przecinania się wielu zjawisk artystycznych, a zarazem jako punkt odniesienia dla zjawisk spoza teatru. "Burmistrz, czyli Żydzi" - ostatnie spotkanie cyklu - zgromadzi wszystkich wykładowców i poruszy tematy obecne od 250 lat na polskich scenach

Ambicją autorów cyklu "Teatr Publiczny. Przedstawienia" zrealizowanego w pięciu odsłonach - PRL, Dwudziestolecie, Oświecenie, Wiek XIX, Demokracja - było opowiedzenie na nowo historii polskiego teatru przez pryzmat ważnych społecznych tematów. Jednym z takich tematów jest obecność w historii Polski Żydów - artystów teatru, bohaterów przedstawień, współobywateli i współmieszkańców. Podczas spotkania z udziałem wszystkich autorów projektu - Joanny Krakowskiej, Krystyny Duniec, Piotra Morawskiego i Ewy Partygi - spróbujemy podsumować te wątki. Wychodząc od "Burmistrza" - przedstawienia, którego nie było, opowiemy historię, która nigdy wcześniej nie została w ten sposób opowiedziana. Pokażemy też trzy filmy zrobione z udziałem Ewy Hevelke i Michała Januszańca, przygotowane w ramach cyklu wizualnych historii towarzyszących projektowi "Teatr Publiczny. Przedstawienia".

Wykład w ramach Festiwalu Nauki to zarazem ostatnie spotkanie z cyklu "Teatr Publiczny. Przedstawienia" adresowane zarówno do jego stałych uczestników, jak i do szerszej publiczności zainteresowanej dziejami teatru, historią Żydów, kulturą i polityką.

Kolejną odsłoną Festiwalu Nauki będzie zaś prezentacja działań Małego Instytutu Teatralnego w postaci organizowanych 20 września o godz. 10:00 i 20:00 "Teatranków". Te niedzielne zabawy teatralne są jedną z inicjatyw Małego Instytutu Teatralnego - projektu skierowanego do dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, który wprowadza dzieci w świat wiedzy o teatrze poprzez zabawę i pracę z wyobraźnią.

Podczas Festiwalu Nauki przywołamy alfabet teatru, a zabawa posłuży uczestnikom do zbadania i poznania środków wyrazu, pojęć i postaci związanych z teatrem. O 10:00 zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat na L jak Laboratorium Teatralne (prowadzenie: Dorota Ogrodzka, Zofia Wronka), a o 12:00 dzieci w wieku 7-10 lat na B jak Bogusławski(prowadzenie: Justyna Czarnota, Justyna Sobczyk).

Zapisy na "Teatranki": sekretariat.festiwal@uw.edu.pl

Festiwal Nauki w Warszawie powołany został w 1997 z inicjatywy środowisk naukowych. Jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia. Od kilku lat w ramach Festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji.

Na oba wydarzenia organizowane w IT wstęp wolny.



(-) (-)
Materiał organizatora
14 września 2015