Festiwal Sacrum Profanum w technologii HD i 3D

Koncerty tegorocznego Festiwalu Sacrum Profanum, którego ósma edycja rozpocznie się w niedzielę w Krakowie, będą rejestrowane w technologii high definition (HD) - poinformowali organizatorzy

Dodatkowo wykonywane na festiwalu polskie utwory zostaną na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego zarejestrowane w technologii 3D.

Materiały zarejestrowane na festiwalu ukażą się w postaci dwupłytowego albumu CD/SACD i jednopłytowego DVD/Blue-ray. Niektóre koncerty będą także transmitowane przez Polskie Radio, a inne - emitowane w późniejszym terminie.

Festiwal, którego formuła zakładała prezentację co roku muzyki innego kraju, potrwa od 12 do 16 września. W tym roku zaplanowano serię koncertów, podczas których będzie można usłyszeć muzykę z Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii oraz Islandii; po raz pierwszy zabrzmią też dzieła współczesnych polskich kompozytorów.

- We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Polskim Radiem i TVP ten projekt zostanie zarejestrowany w tzw. high definition (HD), a dwa utwory - Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego - w technologii 3D - powiedział na konferencji Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

- Chcemy, aby ten materiał stanowił wizytówkę Polski szczególnie w przededniu polskiej prezydencji w UE, którą nasz kraj obejmuje w przyszłym roku. Ma być to muzyczna wizytówka naszego kraju, promowana bardzo szeroko, bo wydaniem tego materiału są zainteresowane najważniejsze wytwórnie europejskie - dodał.

W poprzednich edycjach festiwalu prezentowana była m.in. muzyka kompozytorów z Wiednia (2004), Rosji (2005), Francji (2006), USA (2007), Niemiec (2008) i Wielkiej Brytanii (2009).

W ramach projektu "Made in Poland" Kolekcja Muzyki Polskiej zagraniczne zespoły zaproszono do wykonania utworów siedmiu polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Szymańskiego, Kazimierza Serockiego i Agaty Zubel.

Wykonania utworów polskich będą jedynie uzupełnieniem nordyckiego programu tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, który zainauguruje 12 września grupa Mum - eksperymentalny islandzki zespół. Mum zagra w Krakowie wraz z innymi wykonawcami islandzkiej sceny muzycznej, m.in. z kwartetem Amiina, Johannem Johannssonem, Sindri Mar Sigfussonem oraz z Sinfoniettą Cracovia i Chórem Polskiego Radia. Wraz z muzykami Mum wystąpi gościnnie zdobywca Paszportu "Polityki" - L.U.C.

W ramach projektu modern classic publiczność usłyszy utwory ośmiu kompozytorów z czterech krajów północnej Europy: Klasa Torstenssona i Andersa Hillborga (Szwecja), Kaji Saariaho i Magnusa Lindberga (Finlandia), Rolfa Wallina i Eivinda Buene\'a (Norwegia) oraz Pelle Gudmundsena-Holmgreena i Hansa Abrahamsena (Dania). W Krakowie koncertować będą m.in.: Asko/Schoenberg, Ensemble Modern, formacja musikFabrik, Ensemble intercontemporain, Klangforum Wien, Cikada Ensemble, London Sinfonietta i Theatre of Voices.

Na zakończenie festiwalu 17 i 18 września zagra w Krakowie Jon "Jonsi" Thor Birgisson - gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Ros, który wystąpi w ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal w Nowej Hucie. - Jon "Jonsi" Thor Birgisson wystąpi w ramach trasy koncertowej "Go Tour 2010" obejmującej Europę i Amerykę, promującej jego solowy album. To niezwykłe połączenie świata muzyki, teatru i multimediów - podkreśla Berkowicz.

Koncerty będą się odbywać w hali ocynowni huty ArcelorMittal Poland, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Teatrze Łaźnia Nowa.

W przyszłym roku wraz z Instytutem Książki Festiwal Sacrum Profanum świętować będzie jubileusz stulecia urodzin Czesława Miłosza. Nowe utwory muzyczne inspirowane poezją zgodzili się napisać: Agata Zubel, Paweł Mykietyn i Paweł Szymański.

Organizatorem festiwalu jest miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.



(-)
PAP
9 września 2010