Festiwal Teatrów Niewielkich: świat z walizki
14 monodramów konkursowych oraz ciekawe imprezy towarzyszące, w tym spektakl Jana Peszka, złożą się na program piątej edycji Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.Pomysł festiwalu dla teatrów jednego aktora okazuje się na tyle trafiony, że każda kolejna edycja Festiwalu Teatrów Niewielkich przynosi niespodzianki. Festiwal jest też dobrym miejscem do obserwacji frapującego zjawiska narodzin teatru powstającego z indywidualnych fascynacji słowem i gestem oraz plastyką. - Oglądanie tych spektakli przypomina mi o roli praaktora, kogoś, kto zajmował się opowiadaniem - podkreśla Henryk Kowalczyk, który festiwal wymyślił.
O takiej różnorodności świadczy dobitnie choćby program pierwszego dnia rozpoczynającego się w sobotę festiwalu. Otwarcie zaplanowano na godz. 12 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 - i tu odbywać się będą wszystkie sobotnie punkty programu (w niedzielę i poniedziałek spektakle przeniosą się na scenę w Hadesie). Pierwszy wystąpi Jakub Zwolak z Zamościa ze spektaklem "100:1" na podstawie "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, we własnej reżyserii. Aktor w tym roku na 35. Spotkaniach Teatrów Amatorskich Jednego Aktora w Słupsku otrzymał trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną dyrektora słupskiego Teatru Rondo. Z kolei Wiktor Gębski z Kielc zagra monodram "Ljubow i wodka" na podstawie sławnej książki "Moskwa-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa, w autorskiej reżyserii. Gębski wywodzi się z ruchu uczniów polonistów-recytatorów, zdobył m.in. I miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i Proza na Wschód od Bugu". Wobec tak młodego adepta aktorstwa seniorem wydać się może kolejny uczestnik festiwalu, Andrzej Kosiedowski, założyciel działającego w Bydgoszczy od 16 lat Teatru Małego w Drodze specjalizującego się w dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Kosiedowski przedstawi reżyserowane przez siebie "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu". Około godz. 16 zobaczymy Joannę Gutral w monodramie "Być piękną i bogatą" na podstawie "Za kulisami" Sławomira Shuty w reżyserii Katarzyny Sygitowicz-Sierosławskiej z Teatru Rondo działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Joanna Gutral jest laureatką Srebrnej Igły Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych 2009 w Ostrołęce. Część konkursową pierwszego dnia zakończy młodziutka Aleksandra Nowosadko z Suwałk - przygotowała "Braciszka" na podstawie tekstów Miriam Pressler w reżyserii Joanny Łupinowicz, pracującej z nią instruktorki Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach.
Ale to nie koniec wydarzeń tego dnia. O godz. 17.45 będzie można spotkać się z aktorami Teatru Alter z Drohobycza na Ukrainie - Andrejem Jurkiewiczem, Dymitrem Stećko i Ihorem Stachnikiem. Realizują oni projekt teatralny inspirowany prozą i sztuką Brunona Schulza "Schulzland". Późnym wieczorem tego dnia Andrzej Golejewski z Teatru im. Juliusza Osterwy przedstawi "Świętokradztwo" w reżyserii Henryka Kowalczyka. Wystawa "Próby scenografii do spektaklu Świętokradztwo" będzie towarzyszyć sobotnim pokazom w WOK.
Wyniki lubelskiego konkursu monodramów poznamy w poniedziałek ok. godz. 19.30. Wcześniej widzów czeka przyjemność oglądania gościa festiwalu, wybitnego aktora Jana Peszka w monodramie "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaefera. Wstęp na wszystkie monodramy - bezpłatny.
Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
22 października 2009