Festiwalowa wiosna muzyczna

Kwiecień w Gdyni upłynie pod znakiem drugiej edycji Festiwalu Teatrów Muzycznych. Zobaczymy 13 spektakli niemal wszystkich scen muzycznych w Polsce.

Festiwal Teatrów Muzycznych, który w zeszłym roku został zorganizowany po raz pierwszy, jest autorskim pomysłem Macieja Korwina, dyrektora gdyńskiej sceny. - To przedsięwzięcie, jakiego w Polsce dotąd nie było. Jest wiele festiwali teatralnych, ale żaden nie obejmuje scen muzycznych - mówi Maciej Korwin, który od 12 lat kieruje Teatrem Muzycznym w Gdyni. Ta najstarsza w kraju scena musicalowa w zeszłym roku obchodziła 50. urodziny i z tej okazji zaprosiła wszystkie pozostałe teatry tej branży. Festiwal spodobał się publiczności i zebrał dobre opinie recenzentów.

Za półtora miesiąca czeka nas druga edycja imprezy. - Ale w tym roku zmieniamy formułę - zapowiada Violetta Czajewska - Chrzanowska, rzecznik teatru. - Powołamy jury, które oceni najlepsze kreacje aktorskie: wybierze zdobywców nagród za najlepsze żeńskie i męskie role pierwszo i drugoplanowe oraz epizod.

Rzeczniczka podkreśla, że jury będzie oceniać wykonawców, a nie realizatorów. - Bo inscenizacja dużych spektakli muzycznych w dużej mierze zależy od pieniędzy. Nie chcemy urządzać wyścigu na najkosztowniejsze przedsięwzięcie, lecz konkurs na najciekawsze kreacje aktorskie.

Po raz pierwszy miejscem gościnnych spektakli będzie nie tylko gdyński Teatr Muzyczny, ale również Teatr Miejski im. W. Gombrowicza, a także centra kultury w Kwidzynie i Tczewie.

W tym roku zabraknie cieszącego się dużą popularnością warszawskiego Teatru Roma. Dlaczego? - Ich spektakle przygotowywane są z rozmachem i ściśle wpisane w konstrukcję budynku Romy. Nie sposób bez uszczerbku dla przedstawienia przenieść je do innych teatrów - tłumaczy dyrektor Korwin. Z tych powodów w zeszłym roku Roma nie przywiozła do Gdyni żadnej pozycji ze swojego repertuaru (poza monodramem "Moja mama Janis") i pokazali show "Najlepsze z Romy". W tym roku Roma będzie w Gdyni nieobecna.

W zeszłym roku prezentacje festiwalowych spektakli trwały blisko miesiąc i odbywały się co parę dni. W tym roku będzie inaczej - od 18 do 26 kwietnia co wieczór widownia będzie oglądać kolejne festiwalowe inscenizacje.

Program Festiwalu Teatrów Muzycznych

"Jesus Christ Superstar", Teatr Rozrywki w Chorzowie (18 kwietnia, Teatr Muzyczny)

"Yentl", Teatr Muzyczny w Łodzi (17 kwietnia Kwidzyńskie Centrum Kultury, 18 kwietnia Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, 19 kwietnia Teatr Miejski)

"Skrzypek na dachu", Teatr Muzyczny w Lublinie (19 kwietnia Teatr Muzyczny)

"Ragtime", Gliwicki Teatr Muzyczny (20 kwietnia Teatr Muzyczny)

"Wieczór Latynoski", Teatr Buffo Warszawa (21 kwietnia, Teatr Muzyczny)

"Phantom", Teatr Muzyczny z Poznania (22 kwietnia, Teatr Muzyczny)

"Rzecze Budda Chinaski", Teatr Muzyczny "Capitol " z Wrocławia (22 kwietnia, Teatr Muzyczny, Scena Kameralna)

"Opera za trzy grosze", Teatr Muzyczny "Capitol" z Wrocławia (23 kwietnia, Teatr Muzyczny)

"Longplay" PWSTTviF w Łodzi, (23 kwietnia , 24 kwietnia Teatr Miejski w Gdyni)

"Rent", Opera na Zamku w Szczecinie (24 kwietnia Teatr Muzyczny)

"Chicago", Teatr Muzyczny w Gdyni (25 kwietnia Teatr Muzyczny)

"Listy Julii", recital Katarzyny Groniec (26 kwietnia Teatr Muzyczny)


Katarzyna Fryc
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
5 marca 2009